Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Право arrow Експертизи у судочинстві України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Одорологічна експертиза

Можливість встановлення об'єктів за запахом привертає увагу вчених і практиків. Значущість її реалізації не викликає сумнівів. Проблематичність введення до сфери доказування результатів одорологічних досліджень (експериментів) зумовлена питанням, наскільки вірогідними і науково обґрунтованими будуть результати, одержані за допомогою вибірки, здійснюваної службово-розшуковим собакою.

Незаперечно доведено, що кожна людина має виключно індивідуальний запах. І у цьому сенсі завдання уявляється цілком коректним. Основна полеміка – головним чином процесуального порядку – виникла через участь у процесі ідентифікації за запахом біодетектора-собаки, поведінка якого не завжди може бути інтерпретована однозначно. Тому в Україні поки що офіційно вважається, що у такому вигляді процедура і методика встановлення джерела запаху не може бути визнана експертизою, а має розглядатися лише як оперативний захід, результати якого не можуть мати доказового значення в кримінально-процесуальному сенсі.

Водночас, у практиці цілком допустимою є органолептична експертиза (органолептичний метод дослідження), наприклад, при дегустації продуктів харчування, вин, парфумів, і висновки відповідних спеціалістів використовуються як підстава для прийняття рішень, хоча навряд чи можна одержати від цих своєрідних біодетекторів розгорнуті й аргументовані пояснення щодо ознак, за сукупністю яких вони дійшли свого висновку. Вони просто на основі природних здібностей і певного фахового досвіду розпізнають смакові або запахові образи – специфічні "букети" смакових або запахових властивостей об'єктів реального світу, які відображаються в навколишньому середовищі.

Природа Землі переповнена живими детекторами, які безпомилково і абсолютно надійно користуються здатністю розпізнавати най- тонші запахові випромінювання, забезпечуючи своє функціонування і навіть існування біологічних видів як таких. До цих витворів природи, безумовно, належить і собака, видатні якості нюхового апарату якого перевірено віками його існування в природі і служіння людині. Якщо спиратися на цей беззаперечний факт і результати ґрунтовних природничо-наукових досліджень нюхальних апаратів представників земної фауни (комах, плазунів, риб, ссавців), то можна стверджувати цілковиту надійність біологічної детекції запахових образів.

Крім того – і це повинно мати вирішальне значення – немає перешкод для впровадження одорологічної експертизи в судочинство і з позицій організації наукового експерименту. Тут слід звернути увагу на метод "чорного ящика" і на принципи чистоти експерименту та відтворюваності його результатів.

У науці вже давно використовується досить ефективний метод встановлення взаємозв'язків, детермінацій і закономірностей, який полягає в одержанні однозначних наукових висновків шляхом послідовного введення в певну систему однотипних чинників, котрі спричиняють у системі якісь невідомі або ще не досить зрозумілі процеси ("чорний ящик"), що зумовлюють на виході із системи практично однакові явища. Якщо забезпечена відсутність впливу під час експерименту різних непередбачених факторів (чистота експерименту) і однаковість результатів досягається у статистично достатньому масиві (відтворюваність), то надійність методу і об'єктивність результатів його застосування можуть вважатися цілком прийнятними. Слід лише додати, що наукові дані, одержані за допомогою "чорного ящика", широко використовуються навіть у найсучасніших технологіях.

Отже, наукових перешкод для введення до сфери процесуального доказування результатів одорологічного експерименту не існує. Потрібні лише воля законодавця та організаційні заходи щодо спеціального навчання лабораторних собак, підготовки достатнього контингенту спеціалістів-кінологів і створення належної матеріальної бази.

Важливо зазначити, що на практиці вже офіційно запроваджено експертне дослідження запахових слідів, що дозволяє на досудовому слідстві встановлювати: наявність запахових слідів людини на вилучених з місця події носіях; ролі учасників розслідуваної події; спільність (чи відсутність такої) джерела походження запахових слідів, зібраних у різний час і в різних місцях; наявність запахових слідів особи, яка перевіряється, на вилучених предметах; наявність запахових слідів потерпілого на викрадених речах; розташування постраждалих в автотранспортному засобі до моменту аварії; місцеперебування певних осіб тощо.

На сторінках спеціальної літератури вже запропоновано багато обґрунтованих ефективних схем проведення одорологічного експерименту (експертизи) в судочинстві.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші