Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Російсько-турецькі війни другої половини XVIII ст. та участь у них українських козаків

Російсько-турецькі війни за чорноморське узбережжя точились не одне століття. У другій половині XVIII ст. ця боротьба вступила в завершальну фазу. Вона ознаменувалася двома виснажливими війнами – 1768–1774 та 1787–1791 pp. Обидві сторони готувались до вирішальної битви. У планах підготовки до війни Росія значне місце відводила Україні. На її території створювалися запаси продовольства та фуражу, велися оборонні роботи, готувалися транспортні засоби.

Головною тиловою базою російське командування обрало Київ, вигідно розташований на перехресті річкових і сухопутних шляхів. Велике значення надавалося використанню людських ресурсів України. Зокрема, у російсько-турецькій війні 1768–1774 pp. брало участь запорозьке військо. До його складу, станом на березень 1769 р., входило 7,5 тис. кінних та 5,8 тис. піших козаків.

Приводом до війни 1768–1774 pp. стало те, що один із правобережних гайдамацьких загонів, переслідуючи конфедератів, перейшов турецький кордон у районі місті Балта. Туреччина, посилаючись на те, що серед гайдамаків с російські піддані (запорозькі козаки) висунули вимоги до Росії – вивести свої війська з Правобережжя.

У відповідь на відмову турецький султан 14 жовтня 1768 р. оголосив війну Росії. Бойові дії були успішними для російської сторони. Вона завоювала Північне Приазов'я, оволоділа Кримом, завдала поразок турецькій армії на Дунаї та Кавказі.

Від самого початку й до кінця війни 1768–1774 pp. у ній активну участь взяло козацтво України. Його рухливі, добре озброєні кавалерійські частини громили турків у районі Очакова, Бендер, під Фокшанами, на річці Римнік, під Ізмаїлом. Запорозькі козаки прославилися у морських операціях, їх швидкохідні та маневрені чайки потопили, наприклад, турецьку флотилію в гирлі Дунаю (1770 р.). У наступний період війни козаки продовжували завдавати ударів по морських комунікаціях противника, брали участь в облозі турецьких фортець.

Навесні 1774 р., унаслідок численних поразок, Туреччина змушена була піти на укладення миру, що того ж року був підписаний у Кючук-Канарджі.

Договір містив такі основні положення:

  • • Туреччина виводить свої війська з Криму, Кубані й Тамані, а Росія – з Дунайських князівств та Кавказу.
  • • Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства і зобов'язувалася не втручатися у його справи.
  • • До Росії відходила східна частина Керченського півострова, Азов із навколишніми районами, територія між Дніпром і Південним Бугом у їх нижній течії до узбережжя Чорного моря.
  • • Росія отримувала право вільного торгового судноплавства Чорним морем і заходу до турецьких портів, а російським купцям гарантувалися такі ж права, як англійським і французьким.
  • • Туреччина зобов'язувалася сплатити Росії контрибуцію в розмірі 4,5 млн крб. Після укладення Кючук-Кайнарджійського миру Кримське ханство фактично опинилося під контролем Росії. У 1776 р. Росія ввела на півострів 25- тисячне військо і поставила на трон свого ставленика Шагін-Гірея. У 1778 р. для того, щоб позбавити ханський уряд економічної самостійності, із півострова було примусово виселено все християнське торгово-ремісниче населення. Унаслідок цього ханська скарбниця дуже швидко спорожніла. Хан втратив контроль над ситуацією. У квітні 1783 р. було оголошено про приєднання ханства до Російської імперії.

Із ліквідацією Кримського ханства було також покладено край спустошливим нападам на українські землі татар та турків. Разом із тим, для татарського народу була втрачена можливість самобутнього і незалежного розвитку.

У серпні 1787 р. Туреччина оголосила війну Росії. Вона прагнула анулювати умови Кючук-Кайнарджійського договору і повернути Крим. У цій війні 12,5 тис. козаків Чорноморського козацького війська взяли участь у війні на боці Росії. Козаки здійснювали раптові напади на турецьки загони і гарнізони, забезпечували глибоку розвідку, брали участь в облозі Очакова. У листопаді 1788 р. вони знищили великі склади турецьких припасів у Хаджи беї, захопили фортецю на о. Березань. Козацька флотилія разом із російським грибним флотом під Очаковом вела успішні морські бої з турецьким флотом.

Активну участь брали козаки в наступальних операціях російської армії 1789 р. у Північному Причорномор'ї. Своїми діями в авангарді вони прикривали рух головних сил: знищували турецькі пікети, захоплювали "язиків", вели розвідку тощо. Успішно діяли чорноморці у 1790 р. під час штурму Кілії, Тульчі, Ісакчі. Значну роль відіграли козаки у взятті "неприступної" фортеці Ізмаїл. Саме козацька флотилія під командуванням полковника Антона Головатого забезпечила десант через Дунай під стіни міста. Уся козацька старшина за бої під Ізмаїлом отримала бойові нагороди. Наступного року кінний загін козаків разом із російським підрозділом біля озера Бабадач розгромив 10-тисячний загін турецької кінноти.

Поразки примусили Туреччину укласти в січні 1792 р. Ясський мирний договір, за яким:

  • • до Росії відходила територія між Південним Бугом і Дністром;
  • • Туреччина визнавала приєднання Криму до Росії.

Укладення Ясського миру означало, що Російська імперія досягла остаточного розв'язання одного зі своїх найважливіших зовнішньополітичних завдань - установлення контролю над Північним Причорномор'ям. Для України це мало важливе значення, оскільки внаслідок цього було остаточно ліквідовано загрозу турецько-татарських набігів на її землі. У той же час це дало поштовх швидкому заселенню і освоєнню Півдня України.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші