Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Персоналії

Юліян Бачинський (1870-1940). Один з провідників радикального руху в Галичині. Один з головних теоретиків Русько-української радикальної партії (РУРП), а також заснованої 1899 р. Української соціал-демократичної партії (УСДП). Увійшов в історію передовсім як автор книги "Україна irredenta" (1895), в якій на засадах марксизму обгрунтував неминучість самостійної України. Саме зусиллями ровесників Ю. Бачинського, яких називали "молодими радикалами", 1895 року черговий з'їзд РУРП санкціонував включення постулату про самостійну Україну в партійну програму. Невдовзі цим шляхом пішли всі інші українські партії Галичини. У роки Визвольних змагань виконував дипломатичні доручення. З 1923 р. в еміграції, де брав активну участь у діяльності української політичної еміграції, відзначався радянофільськими поглядами. З 1933 р. переїздить до Харкова, де працював у редакції "Української радянської енциклопедії". Через рік його заарештували і звинуватили в намаганні організувати підпільну мережу ОУН в УРСР. Він відкинув усі звинувачення і не визнав себе винним. Бачинського засудили в день його народження 1935 р. Помер 6 червня 1940 р. власною смертю. У СРСР його реабілітували 1957 р.

Кость Левицький (1859-1941) – політичний діяч. Співзасновник Української національно-демократичної партії (УНДП), згодом її голова. Обирався послом до австрійського парламенту і польського сейму. Очолював у роки Першої світової війни Головну Українську Раду, а згодом Загальну Українську Раду. Після проголошення ЗУНР став головою першого уряду. У 20-30-ті pp. XX ст. у Львові займався громадською діяльністю. Після вступу радянських військ у 1939 р. в Галичину був заарештований. Напередодні Великої Вітчизняної війни був звільнений. Під час німецької окупації у липні 1941 р. став засновником і головою Української національної ради.

Іван Франко (1856-1916) – письменник, учений, громадський діяч. У студентські роки захопився ідеями соціалізму. Був одним з засновників РУРП. Згодом відмовився від соціалістичних поглядів і став членом УНДП. Активно працював в НТШ. Літературну творчість розпочав у 70-ті роки XIX ст. Класик української літератури. Писав поезію і прозові твори. Творчий і науковий доробок складає більше 50 томів.

Михайло Павлик (1853-1915) – громадський, культурно-освітній діяч, літератор. Популяризатор ідей соціалізму в Галичині. Активно працював у політичних періодичних виданнях. Один із засновників РУРП. У 1895-1905 pp. перший бібліотекар НТШ. У 1914 р. заступник голови ГУР.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси