Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Внесок працівників тилу України в перемогу над ворогом у роки Другої світової війни

Врятуванню та відновленню воєнно-економічного потенціалу України сприяла своєчасна, загалом успішно проведена (головним чином, із Лівобережної України) евакуація найціннішого устаткування 550 найбільших підприємств машинобудівної, металургійної, легкої та інших галузей промисловості, майна радгоспів, МТС, колгоспів, науково-дослідних установ, у тому числі Академії наук, 70 вузів, понад 40 театрів, а також 3,5 млн робітників, рільників, механізаторів, службовців та їхніх сімей. Те, що не можна було вивезти, підлягало знищенню. Однак чимало матеріальних цінностей й об'єктів стратегічного значення потрапило до рук ворога.

Спочатку наслідки евакуації здавалися жахливими: рівень виробництва провідних галузей промисловості суттєво знизився. Фронт якийсь час майже не отримував танків, літаків. Але поступово становище змінювалося на краще. Цьому сприяли два фактори. По-перше, це економічно грамотні рішення щодо розміщення евакуйованих продуктивних сил і спеціалістів. І, по-друге, безпрецедентні, навіть порівняно з роками "соціалістичного будівництва", трудові зусилля. Усупереч усім негараздам, економіку врятували самі трудівники.

У надлюдському напруженні працювало сільське населення. Тракторів, механізмів було обмаль. На польових роботах широко використовували корів, а нерідко самі жінки та підлітки впрягалися замість худоби. Майже все вирощене забирала держава. Такою дорогою ціною армія і місто забезпечувалися сільськогосподарською продукцією. За роки війни українські колгоспи і радгоспи здали державі 6,5 млн тонн зерна, 400 тис. тонн м'яса, майже 250 тис. тонн молока.

Більшість евакуйованих підприємств почала давати продукцію вже навесні 1942 р. А в середині того ж року воєнна перебудова народного господарства завершилася. На сході країни небаченими темпами, по суті, була заново створена першокласна і високоефективна воєнна економіка. Протягом усієї війни Німеччина виробляла сталі, електроенергії та вугілля в 1,5-2,5 рази більше, ніж СРСР. Але на кожні 100 німецьких танків у Радянському Союзі випускалося 170.

Вагомий внесок у перемогу зробили українські вчені. Так, колектив Інституту електрозварювання АН УРСР, очолюваний Є. Потоном, успішно застосував свої довоєнні розробки для налагодження автоматичного дугового зварювання корпусів танків Т-34 під флюсом. Група українських учених на чолі з академіком М. Доброхотовым розробила нові методи виплавки броньованих сталей. Колектив Фізико-технічного інституту АН України розробив висококалорійний терміт для мін і снарядів, більш досконалі конструкції торпед, створив радіолокатор та автоматичні системи пеленгації, прилад для знешкодження морських мін. Колективи лікарів України на чолі зі М. Стражеско, В. Філатовим, Р. Кавецьким, О. Палладіним повернули до життя сотні тисяч воїнів. Дослідники Інституту клінічної фізіології АН УРСР під керівництвом академіка О. Богомольця розробили ефективні методи лікування інфекційних, травматичних, шлункових та інших захворювань.

Тилова економіка ґрунтувалася і на праці мільйонів в'язнів ГУЛАГу, серед яких українці були однією з найчисленніших груп. В'язні працювали в основному у видобувній промисловості та на капітальному будівництві. їхнє становище було страхітливим. Вони тисячами гинули від голоду, хвороб і виснаження. Багато з них прагнули потрапити на фронт, погоджуючись воювати навіть у штрафних підрозділах. Але, оголошені "ворогами народу", вони залишалися за колючим дротом.

Ідеї справедливої визвольної війни надихнули на напружену творчу діяльність літераторів та митців – М. Бажана, П. Тичину, М. Рильського, В. Сосюру, А Малишка, М. Стельмаха, О. Корнійчука, О. Довженка (кіноповість "Україна в огні"), В. Касіяна, О. Шовкуненка, М. Литвиненка-Вольгемута, П. Вірського та сотні інших. Понад 300 членів Спілки радянських письменників України пішли в Червону армію, частина з них загинула на фронтах. Чимало діячів культури, які опинилися в гітлерівському тилу, боролися проти окупантів як у складі радянських партизанських загонів і підпільних організацій, так і оунівських.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси