Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Звільнення України від фашистських окупантів (1943- 1944 pp.). Україна на завершальному етапі Другої світової війни

Після розгрому гітлерівців у битві під Сталінградом почалося їх вигнання з України. Першим населеним пунктом, звільненим наприкінці грудня 1942 р. від німецьких військ, було с. Півнівка Міловського району Луганської області.

Однак невдовзі стрімке просування радянських військ зупинилося. У лютому 1943 р. німці завдали відчутних контрударів. 15 березня знову взяли Харків, а 18 березня – Бєлгород. Утворився Курський виступ, так звана "Курська дуга", де від квітня до липня 1943 р. панувало відносне затишшя. Обидві армії готувалися до рішучих боїв.

Курська битва розпочалася 5 липня 1943 р. наступом німецьких військ. Радянські війська, хоч і мали чисельну перевагу, перейшли в стратегічну оборону. Унаслідок важких кровопролитних боїв кращі танкові дивізії нацистів були знищені. Вирішальний танковий бій відбувся біля с. Прохорівка. Склалися сприятливі умови для наступальних операцій Червоної армії, у тому числі й в Україні.

Німецьке командування, реально оцінюючи свої можливості, вирішило перейти до оборони. 11 серпня було віддано наказ про будівництво на річках Дніпро і Молочна системи укріплень, яка одержала назву "Східний вал".

Поки тривало спорудження "Східного валу", гітлерівці всіма можливими засобами стримували Червону армію на Правобережжі й у Донбасі. Але перевага в живій силі й техніці визначила результат воєнних дій на користь Радянської армії.

У серпні силами Степового та Воронезького фронтів було проведено Харківсько-Бєлгородську операцію. У ніч на 23 серпня розпочався вирішальний штурм Харкова, а вранці місто було звільнено від окупантів.

У вересні-жовтні 1943 р. окупанти залишили Донбас, міста Слобожанщини, індустріальні центри Подніпров'я. Відступаючи, німці прагнули перетворити Лівобережжя на пустелю. Рейхс-комісар України Е. Кох у розпорядженні представникам німецької адміністрації Лівобережжя вимагав знищувати все, що не можна було вивезти в тил. Лише стрімкий наступ радянських військ урятував Лівобережну Україну від повного знищення.

Урешті-решт німці дійшли висновку, що зупинити радянські війська на Лівобережжі неможливо. Тепер уся надія покладалася на "Східний вал". Німецьке командування намагалося використати повноводну річку з високим правим берегом як природне укріплення. Населення зганялося з 300-кілометрової смуги вздовж Дніпра. Значна частина міст Дніпропетровськ, Кременчук, Полтава – була розорена й спалена. На Дніпрових кручах гітлерівці зосередили групу армій "Центр" у складі 62 дивізій. Загалом тут налічувалося 1240 тис. німецьких солдатів і офіцерів, 12 тис. гармат і мінометів, 2,1 тис. танків, стільки ж бойових літаків.

Наприкінці вересня 1943 р. Радянська армія контролювала 700 кілометрів уздовж лівого берега Дніпра. За планами осінніх операцій 1943 р., першочерговим завданням було захоплення плацдармів на правому березі Дніпра, закріплення там і розгортання наступальних операцій на Правобережжі. Радянські війська за підтримки партизанів наприкінці вересня 1943 р. в дуже складних умовах форсували Дніпро й створили плацдарми на північ від Києва. Плацдарми були і на ділянках, південніше Дніпра.

Увесь жовтень радянське командування вело підготовку до штурму Дніпра. Прагнучи піднести бойовий дух військ, які з виходом в Україну поповнювалися здебільшого за рахунок місцевих жителів, Ставка перейменувала Воронезький, Степовий, Південно-Західний і Південний фронти, відповідно, в 1-й, 2-й, 3-й та 4-й Українські фронти. Спочатку вирішальний наступ передбачалося розпочати з Букринського плацдарму, але всі спроби вирватись на оперативний простір не мали успіху. Тоді головний удар було перенесено на Лютізький плацдарм. Звідси почався наступ танкового угруповання, перекинутого з Букринського плацдарму.

Вирішальні бої за Київ почалися у перші дні листопада. Сталін віддав наказ узяти Київ до річниці Жовтневої революції. Цей наказ було виконано. 6 листопада 1943 р. Київ було звільнено. Штурм Дніпра супроводжувався надзвичайно великими, часто не виправданими жертвами. Десятки і десятки тисяч новобранців, так званих "піджаків" – неозброєних, ненавчених юнаків, поспіхом мобілізованих у придніпровських областях України, стали жертвою штурму, їх тіла вкрили плацдарми на Правобережжі. Пояснювалося це тим, що в Ставці вищого радянського керівництва і військового командування відчувалася недовіра до визволених від нацистів жителів України. Вона нерідко переростала у мстивість, прагнення примусити жителів республіки "спокутувати кров'ю" своє перебування в окупації. Це був один із виявів жорстокості війни, яка помножувалася на жорстокість і несправедливість тоталітарного режиму.

Пізньої осені 1943 р. радянські війська вийшли на правий берег Дніпра, закріпилися там, відбили контрнаступ німецьких військ і створили умови для подальшого наступу вглиб української території. За героїзм, проявлений у битві за Дніпро, 2438 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, це більше, ніж під час будь-якої іншої операції Другої світової війни.

У січні-лютому 1944 р. під Корсунь-Шевченківським війська 1-го Українського фронту під командуванням М. Ватутіна і 2-го Українського фронту на чолі з /. Конєвим оточили і знищили фашистське угруповання кількістю понад 50 тис. осіб. Крім того, в Україні було проведено Рівненсько-Луцьку, Нікопольсько-Криворізьку, Проскурівсько-Чернівецьку, Умансько-Ботошанську, Одеську, Кримську та Львівсько-Сандомирську операції. Під час останньої в боях під Бродами було розгромлено вісім німецьких дивізій, у тому числі створену з українських добровольців дивізію "Галичина". Завершальне визволення України відбулося під час проведення Яссько-Кишинівської та Карпато-Ужгородської операцій. Останній населений пункт УРСР в її довоєнних межах – с. Лавочне Дрогобицької області – німці залишили 8 жовтня 1944р., а Закарпаття було повністю визволене від окупантів 28 жовтня 1944 р.

Протягом жовтня 1944 р. Україна була звільнена від фашистських окупантів. Розпочалося визволення країн Центральної і Південно-Східної Європи. Перемоги радянських військ в Україні дали можливість союзникам перейти в наступ у Західній Європі.

Завершальний етап Другої світової війни для України припадає на 1944 р.9 травня 1945 р. У 1944 р. відкрилася нова сторінка в боротьбі національних сил, зорієнтованих на здобуття незалежності України. Коли радянські війська наблизилися до головних баз УПА, на розгром повстанців були кинуті з'єднання НКВС і прикордонних військ. Це була жорстока й кровопролитна боротьба.

З боку УПА в ній брало участь близько 100 тис. осіб, яких підтримувало численне оунівське підпілля.

УПА користувалася в Західній Україні підтримкою населення. Зламати цю силу можна було лише з допомогою масових репресій. Сталінський режим без вагань пішов на це. Сотні тисяч жителів західноукраїнських областей були заарештовані та вислані до Сибіру.

У 1943–1945 рр. розпочато відбудову народного господарства України. Аж до перемоги 9 травня 1945 р. економіка України була повністю підпорядкована фронту. Відбудовані підприємства, залізниці, колгоспи працювали на забезпечення Радянської армії всім необхідним.

У час, коли тоталітарний сталінський режим зміцнював свій контроль над Україною, регулярні сили Радянської армії вели наступальні бої за її кордонами, у країнах Центральної і Південно-Східної Європи. На цьому етапі кожен четвертий-п'ятий солдат був жителем України. Своїм ратним подвигом у складі багатонаціональних радянських з'єднань вони наближали спільну перемогу над нацистською Німеччиною.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші