Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Когнітивно-поведінкова модифікація

Описуваний підхід поєднує психодинамічну та поведінкову психотерапію. Його використовують для лікування депресивних розладів. Метод було розроблено психо- аналітиком A. Beck, який вважав, що основною причиною емоційних порушень є неправильне розуміння хворими себе й оточення. Метою когнітивно-поведінкової модифікації є зміна дезадаптивних патернів мислення, чого досягають завдяки ідентифікації проблемної сфери та виконанню психотерапевтичних вправ, спрямованих на корекцію мислення, з нею пов'язаного. Психотерапія має такі фази:

  • — навчання пацієнта усвідомлювати власні думки;
  • — ідентифікація деформованого ірраціонального мислення;
  • — зворотного зв'язку та підкріплення для когнітивних змін;
  • — заміни ірраціонального, деформованого мислення на об'єктивніші судження.

Як і за багатьох форм поведінкової терапії, пацієнтові дають домашні завдання, використовують спеціальні техніки, зокрема такі: складання для пацієнта розкладу активності; когнітивна перевірка з альтернативним поясненням досвіду; терапія вдосконаленням і задоволенням; когнітивна репетиція.

Гештальт-терапія

Цей психотерапевтичний підхід було створено психоаналітиком Р. Peris, який застосував принципи гештальт-психологїї для пояснення мотиваційної сфери людини. Основною ідеєю гештальт-терапії є твердження, що соматичне та психічне здоров'я потребують повного усвідомлення фізичних відчуттів і емоційних потреб. Таке усвідомлення є пусковим механізмом генетично успадкованої поведінки, що спрямована на задоволення потреби, і адекватним проявом (звільнення) афекту. Якщо потребу задовольнили, місце в свідомості займають інші потреби й афекти. Втручання в цей природний процес порушує цілісність функціонування та загрожує здоров'ю індивіда. Так само як неможливість задовольнити спрагу призводить до дегідратації та можливої смерті, витіснення невідреагованих емоцій спричинює появу психічних розладів.

Гештальт-терапія належить до емпіричного напряму в психотерапії, коли наголос роблять на емоційному звільненні (абреакції). Інтелектуальне розуміння невротичного конфлікту розглядають як неважливе, оскільки лише нинішня поведінка, а не минула, може бути змінена. Гештальт-терапевт наполягає на дослідженні ситуації “тут і зараз”, на аналізі почуттів, а не думок. Мета терапії — збільшити усвідомлення фізичного стану та витіснених емоційних потреб завдяки пошуку перцептивних блоків, які роблять пацієнта сліпим до реальних почуттів. Техніка гештальт-терапії містить варіантні сенсомоторні вправи для збільшення усвідомлення фізичних стимулів, психологічні вправи для зменшення витіснення, процедури для збільшення емоційної реакції. Прикладом останніх може бути техніка “порожнього крісла”, за якої пацієнта просять уявити, що тут присутня важлива для нього особа, і висловити вголос думки та почуття, яких досі він уникав або не усвідомлював. Типовими вправами є також “діалог” між різними аспектами особистості хворого, рольова гра людей і об'єктів, які наснилися.

Хоча гештальт-терапію інколи критикують, називаючи набором технічних прийомів з недостатньо сформульованою метою, багато психотерапевтів використовує цей метод у межах інших психотерапевтичних підходів.

Психотерапевтичні та соціотерапевтичні методи включають також музикотерапію (завдяки прослуховуванню спеціально підібраних музичних творів, хорового співу досягають певного емоційного стану), бібліотерапію (читання спеціально підібраної художньої літератури, щоб домогтися певного емоційного стану; створення ситуацій, подібних до життя літературних героїв, що також допомагає пацієнтові знайти вихід, скоригувати плани тощо), ігрову терапію у дітей, арт-терапію (художня творчість, у процесі якої пацієнт має можливість “відреагувати” на свої переживання та ін.).

Працетерапія

Терапія працею — це система процесів — від найпростіших, що відволікають від хворобливих переживань, дають змогу з користю витратити час (терапія зайнятістю), до набуття нової професії, якщо це зумовлено хворобою. Терапія працею є найважливішим методом соціотерапії.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>