Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Канабіолова наркоманія

Сировиною для виготовлення канабіноїдів є сік, пилок і суцвіття жіночих рослин конопель (Cannabis indica, sativa та vulgaris), що ростуть в Україні. їх застосовують у народній медицині для знеболювання.

Діюча речовина — тетрагідроканабіол (ТГК).

Форма (за вмістом ТГК): темна олія; пластична маса темного кольору (пластилін); пресовані брикети темного кольору з вкрапленнями подрібнених суцвіть, стебел і зелених листків (анаша); чорна тягуча рідина з неприємним хімічним запахом (“хімка”); термічно оброблені подрібнені рослини брунатно-чорного кольору (“жа- реха”); подрібнені рослини зеленого кольору.

Спосіб вживання: курять у суміші з тютюном (цигарки, рідше — люлька); ковтають або змішують з алкоголем; відварюють у молоці.

Класифікація

За DSM-ІV

 • 304.30 — Залежність від канабіноїдів.
 • 305.20 Зловживання канабіоїдами (у тому числі з порушеннями сприйняття).
 • 292.81 — Інтоксикаційний делірій унаслідок вживання канабіноїдів.
 • 292. — Психотичні розлади, зумовлені канабіоїдами:
 • 11 — з параноєю;
 • 12 — з галюцинаціями.
 • 292.84 — Розлади настрою під впливом канабіноїдів.
 • 292.89 — Тривожні розлади під впливом канабіноїдів.
 • 292.89 — Сексуальні розлади під впливом канабіноїдів.
 • 292.89 — Розлади сну під впливом канабіноїдів.
 • 292.9 — Псуточнсний розлад, пов'язаний із вживанням канабіноїдів.

За МКХ-10

Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання канабіноїдів:

F2.0 Гостра інтоксикація

F2.1 Вживання речовин, пов'язане зі шкодою для здоров'я

F12.2 Синдром залежності

F2.3 Стан відміни (абстиненція)

F2.4 Стан абстиненції з делірієм

F2.5 Психотичні розлади F2.6 Амнестичний синдром

F 2.7 Залишкові та віддалені психотичні розлади (у тому числі F 12.73 —деменція)

F2.8 Інші психічні та поведінкові розлади

F2.9 Неуточнений психічний та поведінковий розлад.

Клінічна картина

ТГК має властивості релаксанта. Він легко розчинюється в ліпідах, зокрема у мембранних. Метаболізується в печінці та екскретується за допомогою біліарної системи. Вміст ТГК підвищується протягом години після вживання, а потім протягом години знижується. Суб'єктивні відчуття зникають через 6 год.

Варто зауважити, що реакції на перше вживання може взагалі не бути. Вона з'являється після 3—4 вживань. Якщо в осіб, які курять, є органічні ураження нервової системи, можуть виникати судоми, переважно тонічні. Першою ознакою їх є немотивована стійка ерекція.

Стан сп'яніння має кілька стадій:

 • 1) поява тривоги, збудження одразу після куріння;
 • 2) поступове звуження свідомості. Хворі легко переймаються емоціями один одного, можуть їх навіювати, використовуючи музику чи відео. Спостерігають випадки синестезії (“кольорові звуки” тощо);
 • 3) ейфорія. Хворі пасивні, всім задоволені. Інколи з'являються параноїдні ідеї;
 • 4) вихід зі стану сп'яніння. Переважають астенія та невгамовне відчуття голоду. Хворі багато їдять, а наївшись, сплять неспокійним сном.

Під час сп'яніння все здасться яскравішим і принаднішим. Хворі гіперактнині, але діяльність їхня не мас систематичного характеру. У цей період вони відчувають себе невагомими, відбувається гіиероцінка власної особистості. Хворі доброзичливі, балакучі, часто силувано сміються. Можуть виникати дереалізація з елементами макро- та мікропсії. емоційна гіперестезія. Інколи спостерігають деперсоналізацію з відчуттям роздвоєння особистості: людина бачить себе ніби збоку, інколи — мов розчиняється у Всесвіті. Агресивність таким хворим не притаманна, але її легко спровокувати. Зовні вони нагадують людей у стані легкого алкогольного сп'яніння. Обличчя червоне, зіниці розширені, слизова оболонка ротової та носової порожнин суха. Спостерігають тахікардію, зниження рівня глюкози в крові.

У разі передозування можливі сплутаність свідомості, агресивний настрій, оней- роїдне чи деліріозне маячіння, інколи — параноїдні ідеї переслідування.

Залежність від канабіноїдів формується повільно. Деякі науковці навіть вважають, що її не існує. На наш погляд, фізична залежність від канабіноїдів проявляється підвищенням толерантності та появою абстинснтного синдрому. Швидкість виникнення залежності зумовлена систематичністю вживання та якістю наркотику. Найшвидше вона формується у споживачів анаші або хімічно оброблених конопель, трохи повільніше — від індійських, чуйських і маньчжурських конопель. На останньому місці в цьому списку — коноплі, що ростуть в Україні.

Перші ознаки залежності — зменшення періоду й інтенсивності ейфорії — виникають через рік після систематичного куріння анаші. Хворі змушені збільшувати дозу ТГК або інтенсивність його надходження в організм завдяки підвищенню глибини, швидкості та частоти затягувань.

Абстиненція нагадує опійну, але надзвичайно слабку. Вона характеризується передусім загальною слабістю, астенізацією, тремором, набряками, головним болем, зниженим настроєм з епізодами агресивності. Основним симптомом є непереборний психологічний потяг до наркотиків.

Систематичне вживання ТГК призводить до психопатизації особистості з переважанням егоцентричності та зниження морально-етичних вимог до себе. Такі хворі виснажені, у чоловіків спостерігають фемінізацію за рахунок порушення обміну гормонів, розвивається імпотенція. Імунітет пригнічений, що призводить до розвитку різних інфекційних хвороб.

Украй рідко II стадія канабіолової наркоманії переходить у III, з розвитком апатичного або моріоформного недоумства.

Загалом, канабіолова наркоманія в чистому вигляді в Україні — явище рідкісне. У більшості випадків зазначені речовини вживають для короткочасних “запоїв” або як доповнення до алкоголю. Основна небезпека полягає в тому, що частина споживачів ТГК згодом починає вживати опіати.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші