Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Психіатрія і наркологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтоксикація ртуттю

У легких випадках спостерігають дратівливість зі слізливістю, безсонням і кошмарними сновидіннями, млявість, апатію, аспонтанність. Інколи виникають деліріозні стани.

Інтоксикація сірковуглецем

За гострого отруєння розвиваються маніакально- подібні стани з імпульсивністю, судомними нападами, кататоноподібними симптомами. У разі хронічного отруєння можна спостерігати шизофреноподібну картину.

Інтоксикація сірководнем може супроводжуватися деліріозиими станами з різким психомоторним збудженням і галюцинаціями.

Інтоксикація світильним газом (сумішшю метану та інших вуглеводнів) супроводжується появою деліріозноподібного стану з дратівливістю, збудженням або насильницькими діями.

Інтоксикація пестицидами (фосфорорганічними речовинами)

Отруєння зумовлює інактивація холінестерази. Крім неврологічних ознак інтоксикації (слинотеча, задуха, тремор і судоми, атаксія, параліч) спостерігають астенію, потьмарення свідомості, епілептиформні напади. При гострому отруєнні фосфорорганічними пестицидами психічні зміни відбуваються в дві фази. Спочатку виникають підвищена збудливість, гіперактивність, неадекватна поведінка, сильний головний біль, запаморочення, ослаблення уваги, зниження пам'яті, дезорієнтація в оточенні, інкогерент- ність мислення. Можуть також з'являтися порушення мовлення, тремор, підвищуватися сухожилкові рефлекси. З часом приєднуються емоційна лабільність, тривожне напруження, немотивований страх, галюцинації, а в деяких випадках — депресія. Психічні порушення поєднуються з вегетативними розладами (сльозотеча, гіпер- гідроз, гіперсалівація, міоз, спазм м'язів бронхів і кишок, а також фібриляція серцевого м'яза, гіперадренемія, артеріальна гіпертензія, адинамія та ін.). За тяжкої інтоксикації симптоматика розвивається злоякісно і може призвести до смерті хворого внаслідок зупинки дихання.

Отруєння хлорорганічними речовинами супроводжується головним болем, нудотою і блюванням, підвищенням артеріального тиску, судомами та болем у м'язах, порушеннями свідомості (від оглушення до деліріозного стану), з подальшим астенове- гетативним синдромом. У разі хронічної інтоксикації хлорорганічними пестицидами спостерігають астенічний, епілептоїдно-експлозивний, неврозоподібний і гіперсом- нічний синдроми.

Діагностика

Диференціальна діагностика складна, особливо на початку хвороби, коли немає симптомів, типових для дії того або того екологічного чинника. У такому разі діагностика має грунтуватися на об'єктивному виявленні цього чинника в навколишньому середовищі й, за можливості, в організмі потерпілих, а також на результатах ретроспективної біологічної або фізичної індивідуальної дозиметрії. Потрібно зважати й на поступовий розвиток порушень, зазвичай на тлі астеновегетативного синдрому, а також на наявність у клінічній картині проявів ураження внутрішніх органів, що характерні для певного екологічного чинника. Варто виключити інші чинники, що можуть зумовити аналогічні розлади.

Для правильного планування лікувальних і реабілітаційних заходів потрібно проводити диференціальну діагностику психогенних і екзогенно-органічних хворобливих змін. При цьому варто пам'ятати, що за несприятливого впливу екологічних чинників у більшості випадків виникають і психогенно-травмівні обставини. Тому під час діагностики доцільно пам'ятати про переважання диференційованих ознак невротичних, психогенних, психотичних, неврозоподібних, психопатоподібних та інших розладів.

На користь переважання порушень екзогенно-органічного характеру свідчать:

  • — наявність в анамнезі соматогенних патогенних чинників;
  • — відсутність під час дії ушкоджувального чинника і в подальшому психогенно- травмівної ситуації;
  • — відсутність відображення у змісті хворобливих переживань обставин, пов'язаних із ситуацією-стресором;
  • — стабільність, монотонність клінічних проявів психічного розладу, його відносна незалежність від динаміки психогенно-травмівної ситуації;
  • — відсутність характерної для невротичних відхилень стадійності перебігу хвороби (реакція — стійкий невротичний стан — невротичний розвиток);
  • — церебрастенічний прояв як осьовий симптомокомплекс, а в тяжких випадках — тенденція до формування психоорганічного синдрому (аж до неспецифічної органічної деменції).

Певні складнощі виникають під час диференціальної діагностики випадків видозміненого у цього контингенту хворих перебігу ендогенного й ендоформного органічного психозу. Наприклад, органічного маячного, тобто шизофреноподібного (Р06.2).

Лікування та профілактика

У разі екологічних катастроф, які сталися раптово, виявляють психічнохворих, надають їм першу медичну допомогу, сортують за ступенем психічної патології (легкий, середнього ступеня тяжкості та тяжкий). За потреби евакуюють і надають первинну лікарську допомогу. Варто зауважити, що само- і взаємодопомога у психічно- хворих малоефективні.

Важливим компонентом лікувального комплексу є диференційоване застосування дезінтоксикаційної й антидотної терапії.

Під час надання першої медичної допомоги потрібно звернути увагу на хворих, які перебувають у гострому психотичному стані, подбати про безпеку самих пацієнтів і оточення, запобігти їх взаємній індукції і розвитку масових панічних реакцій. За психомоторного збудження, якщо немає розладів серцево-судинної діяльності, рекомендують внутрішньом'язово вводити: аміназин — по 2—4 мл 2,5 % розчину; клопік- сол — по 1—2 мл 20 % розчину; тизерцин — по 2—4 мл 2,5 % розчину; діазепам — по 2—6 мл 0,5 % розчину. Часто хворі потребують тимчасової фіксації до нош і в, ліжка та ін. При пароксизмальній дискінезії внутрішньом'язово вводять кофеїн-бензоат натрію (по 1—2 мл 10 % розчину); призначають циклодол у таблетках (по 0,004— 0,01 г) або паркопан (по 0,005—0,01 г на добу). За наявності коморбідної соматоневро- логічної патології бажано призначати відносно низькі дози психотропних препаратів, особливо аміназину. Можна використати потенціювальну дію димедролу (по 1—3 мл 1 % розчину) і дегідратувальний ефект магнію сульфату (по 5— 10 мл 25 % розчину). їх уводять у поєднанні з нейролептиками та транквілізаторами.

У разі психомоторного гальмування (ступору) призначають внутрішньом'язові ін'єкції аміназину (по 1 мл 2,5 % розчину), тизерцину (по 1 мл 2,5 % розчину), галопе- ридолу (по 1—2 мл 0,5 % розчину), клопіксолу (по 1—2 мл або 200-400 мг), діазепа- му (по 1—2 мл 0,5 % розчину). За потреби психофармакологічні засоби поєднують із серцево-судинними препаратами та дихальними аналептиками, а також коректорами (паркопан, циклодол).

Для надання спеціалізованої психіатричної допомоги потерпілим під час екологічних катастроф застосовують увесь арсенал медикаментозних, психотерапевтичних та інших засобів. Коригують психічні розлади синдромологічно.

На всіх етапах надання медичної допомоги одним з провідних методів лікування є психотерапія. Вона включає психологічну та психотерапевтичну роботу з хворим і його оточенням.

Первинна профілактика екологічно зумовлених нервово-психічних розладів полягає в ранньому виявленні й усуненні описаних вище фізичних, хімічних і біологічних чинників ризику, блокуванні пускових механізмів психопатології, а також проведенні превентивних лікувально-профілактичних заходів.

Завданням вторинної профілактики є раннє виявлення осіб з продромальними проявами або із симптомами початкової стадії захворювання для запобігання подальшому розвитку хворобливого стану або його погіршенню, завдяки своєчасному наданню медичної допомоги. Якщо захворювання все-таки стає неминучим, стратегія профілактики переходить від вторинної до третинної, спрямованої на запобігання рецидивам.

Третинна профілактика полягає в запобіганні ускладненням психічних розладів, різним формам дефекту, патологічному розвитку особистості тощо. Для цього проводять підтримувальну та протирецидивну терапію, лікувальні й соціальні заходи, аналізують особливості чинників ризику, що стосуються структури особистості та па- тогномонічних ситуаційних моментів. Проводять заходи з дезактуалізації останніх і переорієнтації особистості на позитивні установки.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші