Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Українська людина в європейському світі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Сучасне" та "актуальне" мистецтво

Отож, сучасне мистецтво в Україні – явище відносно нове і специфічне. Його специфічність відобразилася й у певній термінологічній плутанині. Так, синонімом терміна "сучасне мистецтво" в українському мистецькому середовищі часто вживають поняття "актуальне мистецтво" (з англ, contemporary – сучасний). Для уникнення плутанини українські дослідники ввели практику: умовно називати сучасним будь-яке мистецтво, що твориться зараз, у тому числі й пострадянське, котре, по суті, є рудиментом минулого, а актуальним (contemporary) – альтернативне мистецтво, що виражає дух часу і відповідає критеріям сучасного світового мистецького процесу. Термін contemporary підкреслює, що сучасне мистецтво заслуговує свого імені, якщо воно демонструє свою сучасність, а не лише якщо воно зроблене й виставлене в теперішній момент.

Одна з головних "місій" сучасного мистецтва – бути критичним інструментом, який об'єктивує не "вічні істини", а суспільно значущі проблеми, причому не лише в естетиці, а й у політиці та етиці. У сучасному світі мистецтво більшою мірою є способом мислення, аніж джерелом приємності чи розваги. Спектр його проблематики може бути якнайширший – від приватного світу пересічної "маленької людини" до глобальних проблем, що виходять за масштаби однієї країни і стосуються всієї світової спільноти. Проте спільним пунктом відліку є те, що свою позицію сучасне (актуальне) мистецтво конституює як опозицію до капіталізму. По суті, все сучасне західне мистецтво є лівим, позаяк займається критикою капіталістичного суспільства, з якої воно й почалося. Ліве мистецтво, як і взагалі ліва теорія, досліджує широке коло питань щодо ситуації несправедливості, нерівності та пригноблення на різних рівнях – економічному, соціальному, філософському тощо. Відповідно проблемою сучасного мистецтва є не проблеми техніки чи форми, а ідеологія та суспільна функція мистецтва.

Позаяк сучасне мистецтво проблематизує вади суспільства, артикулює найрізноманітніші "незручні теми" та соціальні табу, то його стратегією часто стає скандал. Сучасне мистецтво як критичний інструмент здебільшого є в опозиції до влади і намагається показати, яким чином та в який спосіб ідеологія, що її так чи інакше нав'язує будь-яка влада, монополізує інформацію, формує соціальні конвенції, впливає на формування образу реальності – тобто маніпулює свідомістю широкого загалу. Тому дуже часто воно зачіпає політичне життя, а його практики є політично ангажованими і часто мають протестне, революційне забарвлення. Прикладом лівого протестного мистецтва можуть бути славнозвісні Pussy Riot – російський феміністичний панк-рок-гурт, що 2012 року здійснив акцію у храмі Христа Спасителя у Москві, внаслідок чого за звинуваченням у хуліганстві та у зв'язку з "несанкціонованим виступом", який гурт назвав "панк-молебнем", троє учасниць було заарештовано. Ця подія мала у світі широкий резонанс і була сприйнята як протест проти тоталітаризму та релігійної нетерпимості в Росії. Тим не менше, критична функція мистецтва не може бути зведена до прямого політичного висловлювання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші