Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гормони, їх властивості, різноманітність та значення

Гормони – біологічно активні речовини, які здатні включатися до біохімічних реакцій і регулювати обмін речовин та енергії. Термін "гормон" належить Е. Стерлінгу і У. Бейлісу, які в 1905 році застосували його для підшлункової секреторної речовини – секретину. У хребетних тварин гормони синтезуються переважно ендокринними залозами. Утворюються вони і безхребетними тваринами. Так у вузлах кільчастих червів трапляється хромафінна тканина, аналогічна мозковій частині наднирників хребетних, у комах синтезуються статеві атрактанти (речовини, що приваблюють) та ін.

Властивості. Установлено, що гормони синтезуються не лише ендокринними залозами, а й деякими тканинами та органами – шлунком, серцем, нирками, плацентою та ін. Для них є спільними такі властивості, як:

  • 1) висока біологічна активність – обумовлюють значний ефект у дуже низьких концентраціях: більшість гормонів здатні в кількості 10-6 – 10-3 мг викликати зміни обміну речовин);
  • 2) специфічність дії – здатні взаємодіяти з певними клітинами-мішенями завдяки наявності у них молекул-рецепторів; усередині клітини гормональну дію продовжують не самі гормони, а молекули-посередники речовини циклічної АМФ (цАМФ).
  • 3) відсутність видової специфічності– у переважній більшості, крім гормону росту, серед них немає таких, які були б властиві лише даному виду організмів, наприклад, гормони щитоподібної залози ссавців є і в найдавніших організмів на Землі – ціанобактерій;
  • 4) дистантність дії – переносяться до від місця синтезу до клітин-мішеней, де взаємодіють з певним рецептором на мембранах клітин (білково-пептидні гормони) або проникають усередину клітини і далі в ядро (стероїдні гормони);
  • 5) короткочасність дії– у процесі дії швидко розпадаються в печінці, нирках, травній системі тощо або виводяться з організму;
  • 6) різноманітність механізмів дії – свою дію на обмін речовин проявляють різними шляхами: а) підвищують проникність мембран; б) регулюють активність ферментів як ефектори та інгібітори; в) діють на генетичний апарат клітини і регулюють процеси транскрипції та ін.

Різноманітність. Відомо понад 50 гормонів, а також багато гормоноподібних сполук, які можна класифікувати за різними параметрами. За хімічною природою гормони поділяють на три групи: 1) гормони білково-пептидної природи: гормони гіпофізу, гіпоталамусу, підшлункової залози, прищитоподібних залоз; 2) гормони – похідні амінокислот: гормони епіфізу, мозкової частини наднирників, щитоподібної залози; 3) гормони стероїдної природи: гормони кіркової частини наднирників, статевих залоз. За характером дії розрізняють пускові (тропні гормони) та виконавчі (гормони периферичних залоз). За місцем синтезу виділяють ендокринні (наприклад, соматотропін), тканинні (наприклад, гістамін, серотонін) та нейрогормони (наприклад, вазопресин, окситоцин). Нейрогормони (від нейро... і гормони) нейросекрети, фізіологічно активні речовини, що виробляються особливими нейронами – нейросекреторними клітинами. Як і медіатори, нейрогормонн секретуються нервовими закінченнями, але, на відміну від перших, виділяються в кров або тканинну рідину, що властиво гормонам. Нейрогормонн виявлені як у хребетних (вазопресин, окситоцин), так і в багатьох безхребетних – молюсків, черв'яків, членистоногих тощо. За хімічною природою більшість нейрогормонів – пептиди. Біосинтез пептидних ней- рогормонів відбувається в ендоплазматичній сітці тіла нейрона, а упаковка їх у гранули – в комплексі Гольджі, звідки вони по аксону транспортуються до нервових закінчень. У головному мозку ссавців джерелом нейрогормонів є нейросекреторні клітини гіпоталамуса. Нейрогормонн регулюють діяльність клітин деяких ендокринних залоз, а також впливають на клітини інших органів.

Значення. В організмі немає жодної фізіологічної функції, яка не перебувала б у сфері гормональної дії. Гормони забезпечують гуморальну регуляцію, здійснюючи вплив на: обмін речовин та енергії (тироксин); процеси росту і розвитку органів (соматотропін); статеве дозрівання (андрогени і естрогени); фізичний і психічний розвиток (ендорфіни); реакцію організму на стрес у комплексі з нервовою системою (адреналін)

БІОЛОГІЯ+ Тироксин – основний тиреоїдини гормон хребетних та людини, що виробляється щитоподібною залозою. У земноводних та деяких костистих риб (вугрі, камбалоподібні) тироксин стимулює метаморфоз. У людини та теплокровних тварин підвищує інтенсивність обміну речовин та температуру тіла, впливає на формування тканин. Синтез і секреція тироксину регулюється за допомогою тиреотропного гормону, що виробляється гіпофізом, чинників середовища (температура. стрес, наявність в їжі ї оду тощо). Порушення балансу тироксину в організмі призводить до різноманітних захворювань (зоб, кретинізм, мікседема).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші