Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

КЛІТИННИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ

Багато мікроскоп нам таємниць відкрив – невидимих частинок, жил у тілі, інших див.

М. Ломоносов

ОРГАНІЗАЦІЯ КЛІТИН

Клітинний рівень організації життя

Клітинний рівень життя – це рівень організації, властивості якого визначаються клітинами з їх складовими компонентами та їхньою участю в процесах перетворення речовин, енергії та інформації.

КЛІТИННИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИННЯ

Основні складники, які визначають просторову (структурну) впорядкованість

Основні процеси, які визначають часову (функціональну) впорядкованість

  • 1. Поверхневий аппарат
  • 2. Цитоплазма
  • 3. Ядро (нуклеоїд)
  • 1. Процеси перетворення речовин
  • 2. Процеси перетворення енергії
  • 3. Процеси перетворення спадкової інформації

Клітина є біологічною системою з характерними особливостями структури, функцій і властивостей.

Структурна організація. Клітина є основною структурною одиницею для колоніальних і багатоклітинних організмів, а в одноклітинних істот вона є водночас і самостійним цілісним організмом. Основними структурними частинами клітини є поверхневий апарат, цитоплазма і ядро (нуклеоїд у прокаріотичних організмів), побудовані з певних підсистем та елементів, якими є органели. Існують два типи організації клітин – прокаріотичний та еукаріотичний. Базовим рівнем організації для клітин є молекулярний рівень життя.

Функціональна організація. Клітинам, щоб вижити, необхідно: а) одержувати енергію з навколишнього середе ища і трансформувати в необхідну їй форму; б) вибірково пропускати, переміщувати і виводити речовини; в) зберігати, реалізовувати і передавати генетичну інформацію наступному поколінню; г) постійно підтримувати хімічні реакції, необхідні для підтримання внутрішньої рівноваги; д) розпізнавати сигнали середовища і певним чином реагувати на них; е) утворювати нові молекули і структури замість тих, термін життя яких закінчився.

Кожна жива клітина є системою, яка перетворює речовини, енергію та інформацію, що надходять до неї, і таким чином забезпечує процеси життєдіяльності організму. Клітина є функціональною одиницею для здійснення таких функцій, як опора, рух, живлення, дихання, кровообіг, виділення, розмноження, рух, регуляція процесів тощо. Клітини одноклітинних організмів виконують усі ці життєві функції, а більшість клітин багатоклітинного організму спеціалізовані на виконанні однієї головної життєвої функції. Але в обох випадках будь-яка функція клітини є наслідком узгодженої роботи всіх її компонентів. Організація і функціонування всіх компонентів клітини пов'язані, насамперед, з біологічними мембранами. Зовнішні взаємозв'язки між клітинами підтримуються шляхом виділення хімічних речовин і утворення контактів, внутрішні взаємозв'язки між елементами клітини забезпечуються гіалоплазмою.

Властивості. Клітина є елементарною біосистемою, оскільки саме на рівні клітин проявляються всі властивості життя. Основними властивостями клітини є відкритість, обмін речовин, ієрархічність, цілісність, саморегуляція, самооновлення, самовідтворення, ритмічність та ін. Визначаються ці властивості структурно-функціональною організацією біомембран, цитоплазми і ядра.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші