Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вакуолі та їх значення для клітин

Вакуолі – одномембранні оргонели, заповнені рідиною. Утворюються вакуолі з міхурців ЕПС або КГ. Розташовуються в цитоплазмі прокаріотичних клітин (наприклад, газові вакуолі), клітинах тварин (наприклад, травні та скоротливі вакуолі), рослин (осморегуляторні, запасаючі вакуолі). Особливо добре розвинені вакуолі в клітинах рослин, де займають більшу частину клітини. Мембрана, що їх оточує, називається тонопластом, а водний вміст – клітинним соком. Хімічний склад і концентрація клітинного соку дуже мінливі і залежать від виду рослини та функцій вакуолей. Клітинний сік запасаючих вакуолей містить глюкозу, фруктозу, сахарозу, органічні кислоти (яблучну, лимонну), деякі амінокислоти й гідрофільні білки та ін. Добре розвинені ці вакуолі в клітинах кавуна, винограду, цукрового буряка, яблук тощо. У клітинному соку багатьох рослин з родин макових, пасльонових містяться алкалоїди, які захищають їх від поїдання тваринами. У вакуолях часто накопичуються та ізолюються продукти обміну. Наприклад, оксалат Кальцію відкладається у вигляді кристалів різної форми. У клітинному соку рослин можуть міститися і такі сполуки, як антоціани. Антоціани – це група рослинних водорозчинних пігментів, які за своєю хімічною будовою є глікозидами. Вони дуже поширені в природі, мають червоний, оранжевий, фіолетовий, синій кольори і тому визначають забарвлення багатьох плодів (сливи, черешні), коренеплодів (буряк, редиска), квітів (медунка, жоржини), листків (бегонії) рослин. Колір антоціанів може змінюватися залежно від pH середовища: у кислому забарвлення червоне, у нейтральному – фіолетове, у лужному – синє. Тому медунка під час свого цвітіння змінює забарвлення від рожевого до синього.

Функції. У клітинах вакуолі виконують дуже різні функції: перетравлення складних органічних речовин (травні вакуолі одноклітинних тварин), видалення надлишку води і продуктів обміну (скоротливі вакуолі прісноводних водоростей та одноклітинних тварин), запасання речовин (клітини грибів і рослин), підтримання сталої форми клітини (завдяки тургору, який здійснюється із залученням водного вмісту осморегуляторних вакуолей), накопичення токсичних продуктів обміну ("ізолюючі" вакуолі щавлю), захист від поїдання (алкалоїди у вакуолях пасльонових) та ін.

Єдина мембранна система клітин

Єдина мембранна система – це комплекс мембранних структур, пов'язаних між собою просторово та функціонально. Просторовий зв'язок органел у єдиній мембранній системі реалізується через поєднання плазматичної мембрани з ЕПС, мембранами ЕПС з ділянками КГ, ЕПС та вакуолей, КГ з лізосомами та пероксисомами. Тож до складу ЄМС входять:

ЕПС, КГ, лізосоми, вакуолі, пероксисоми. Функціональний зв'язок цих органел у клітині можна продемонструвати на прикладі секреції травних ферментів у клітині підшлункової залози: у гранулярній ЕПС з амінокислот синтезується білок → накопичується в КГ, де відбувається синтез неактивних травних ферментів → концентрування ферментів у пухирцях Гольджі (секреторні гранули) → перенесення їх до плазматичної мембрани → злиття пухирців з мембраною і виділення ферментів.

Клітина – це вікно в глибини життя.

Є. Яковлева

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші