Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Регуляція життєвих функцій

Регуляція функцій – це сукупність процесів, які забезпечують існування організму як єдиного цілого. У багатоклітинних організмів забезпечується спеціалізованими регуляторними системами – нервовою, ендокринною та імунною. За дальністю дії процесів регуляції в організмі розрізняють центральні (передають інформацію в межах усього організму) та місцеві (пов'язані з перенесенням речовин від клітини до клітини в межах невеликих ділянок) системи регуляції. За типом взаємодії між клітинами виділяють два механізми регуляції: електрофізіологічний,

Органи рослин

Органи тварин

Вегетативні корінь, пагін (стебло, листки, бруньки).

Генеративні, гаметангії, квітка, плід, насінина

Органи травлення: ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонка і товста кишка.

Органи дихання: зябра, трахеї, легені.

Органи кровообігу: серце, судини.

Органи виділення: нефридії, нирки тощо

пов'язаний з передачею електричного імпульсу, та гуморальний, що реалізується шляхом перенесення хімічних речовин. У багатоклітинних організмів виділяють здебільшого три види регуляції: нервова, гуморальна та імунна.

Нервова регуляціяце сукупність процесів, які забезпечують існування організму як єдиного цілого за допомогою нервової системи. Властивий цей тип регуляції для тварин і забезпечується нервовою системою чотирьох типів: дифузною, дифузно-вузловою, вузловою та трубчастою. Уся робота нервової системи з регуляції діяльності організму здійснюється за допомогою рефлексів. Нервова регуляція належить до центральних процесів регуляції, в його основі – електрофізіологічний та гуморальний механізми регуляції. Передача електричних імпульсів здійснюється по нейронах, які поєднуються електричними та хімічними синапсами. Швидкість дії дуже велика – до 120 м/с – і характеризується конкретним короткочасним впливом на органи.

Гуморальна регуляція – це сукупність процесів, що забезпечують існування організму як єдиного цілого за допомогою хімічних речовин, які переносяться рідинами внутрішнього середовища. Гуморальний механізм регуляції функцій є еволюційно найдавнішим. Властива гуморальна регуляція тваринам, рослинам і грибам. У тварин вона забезпечується спеціалізованою ендокринною системою, у рослин і грибів – біологічно активними речовинами, якими є фітогормони, алкалоїди та ін. Передача здійснюється у тварин за допомогою гормонів через кров, лімфу і тканинну рідину, у рослин – провідними тканинами, у грибів – через гіфи міцелію. До особливостей гуморальної регуляції належать: а) повільне поширення сигналів (до кількох хвилин); б) відсутність конкретного впливу на органи; в) низька надійність здійснення зв'язку, оскільки високоактивні речовини швидко руйнуються і виводяться з організму. Особливе місце в регуляції функцій організму тварин належить нейрогормонам – біологічно активним речовинам, що виробляються нейросекреторними клітинами гіпоталамуса, епіфіза, нервових вузлів тощо. Нейросекреторні клітини виявлені у всіх тварин, які мають нервову систему.

Нервовий і гуморальний способи регуляції функцій тісно між собою пов'язані. З одного боку, на діяльність нервової системи постійно впливають принесені з током крові хімічні речовини, з іншого – утворення більшості хімічних речовин і виділення їх у кров знаходяться під постійним контролем нервової системи, тому регуляція фізіологічних функцій в організмі завжди забезпечується єдиним нейрогуморальним механізмом. Крім того, окремі органи і системи органів взаємно впливають один на одного, завдяки чому досягається саморегуляція усіх фізіологічних процесів організму.

Імунна регуляція – це сукупність процесів, які забезпечують існування організму як єдиного цілого і спрямовані на підтримання стійкості до чужорідних впливів. Властива для тварин, рослин і грибів. Забезпечується: у тварин – імунною системою, у рослин і грибів – стійкістю клітинних стінок та захисними речовинами (наприклад, фітонцидами, антибіотиками), які зумовлюють фітоімунітет. В основі – гуморальний і клітинний механізми регуляції, які здійснюються через рідини хімічними сполуками (наприклад, у тварин і людини – антитілами, інтерферонами, які забезпечують гуморальний імунітет) і клітинами імунної системи (наприклад, фагоцитами, лімфоцитами, які здійснюють клітинний імунітет). Передача здійснюється у тварин через внутрішнє середовище, у рослин – провідними тканинами, у грибів – через гіфи. Швидкість дії невелика – від кількох хвилин до кількох років.

Чарівний прилад Левенгука поверхню дослідив води

Щоб вивчила нова наука життя незнаного сліди.

М. Заболоцький

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші