Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГЕНЕРАТИВНІ ОРГАНИ. НАСІНИНА. ПЛІД

Насінина, її будова та утворення

Насінина – генеративний орган вищих насінних рослин, який утворився в результаті запліднення із насінного зачатка. Особливістю насінини є те, що вона містить зародок і достатній запас поживних речовин для того, щоб зародок за сприятливих умов проріс і перетворився на молоду рослину.

Будова насінини

Ззовні насінина вкрита насіннєвою шкіркою, яка здійснює захисну функцію і може мати пристосування для поширення у вигляді волосків, шипів, горбиків тощо. Під шкіркою розташований зародок насінини, утворений сім'ядолями, зародковою брунечкою, зародковим стебельцем і зародковим корінцем. У багатьох рослин у насінні є запасаюча тканина – ендосперм (злакові, пасльонові, зонтичні). Але є і рослини (бобові, айстрові, гарбузові, розові), у насінні яких ендосперм відсутній. У таких рослин поживні речовини відкладаються в сім'ядолях зародка. Сім'ядолей у насінині може бути дві або одна, і за цією ознакою всі квіткові рослини поділяють на дво- та однодольні. У деяких випадках, крім ендосперму, може розвиватися запасаюча тканина іншого походження – перисперм, який лежить під шкіркою і виникає з нуцелуса насінного зачатка (лататтєві, перцеві).

Отже, у будові насінини, яка утворюється із насіного зачатка, можна виділити такі основні частини, як зародок із запасом поживних речовин та насінну шкірку.

Особливості будови насінини одно- і дводольних рослин

Насіння різних рослин відрізняється за масою, формою, забарвленням, опушеністю тощо. Маса насіння коливається в досить широких межах: від десятих міліграма (орхідні) до десятків кілограмів (пальми). Кількість насіння, що його утворює одна особина, дуже різна: від кількох (зернівки злаків) до десятків мільйонів (тополя).

Головною відмінністю насінин між собою є наявність однієї (у зародка однодольних рослин) або двох (у зародка дводольних рослин) сім'ядоль. Для вивчення будови насіння з однією і двома сім'ядолями використовують відповідно насінину квасолі та зернівку пшениці.

Насінина квасолі вкрита товстою насінною шкіркою, яка виконує захисну функцію. На увігнутій поверхні насінини розташований рубчик: це місце прикріплення насінини до стінки зав'язі. Біля рубчика в шкірці насінини можна помітити маленький отвір, що є залишком пилковходу. Зародок насінини квасолі складається із зародкових корінця, стебельця, брунечки та двох сім'ядолей. Ендосперму в насінині квасолі немає, усі поживні речовини містяться у сім'ядолях.

Будова насінини квасолі: 1 – насінна шкірка; 2 – зародково брунька; 3 – зародкове стебло; 4 – зародковий корінець; 5 – сім'ядолі; 6 – зародок

Будова насінини квасолі: 1 – насінна шкірка; 2зародково брунька; 3 – зародкове стебло; 4зародковий корінець; 5сім'ядолі; 6зародок

Насінина пшениці вкрита плодовою оболонкою, яка утворилася після зростання оплодня із насінною шкіркою. Під нею міститься зародок та ендосперм, у якому зберігається запас поживних речовин. Зародок складається із зародкових корінця, стебельця, брунечки та однієї сім'ядолі, яка має назву щитка. Він доставляє від ендосперму до зародка воду і поживні речовини.

Будова насіння у дводольних і однодольних рослин

Будова зернівки пшениці:

  • 1 – оплодень; 2 – насінна шкірка; 3 – плодова оболонка; 4сім'ядоля-щиток;
  • 5 – зародкова брунька;
  • 6 – зародкове стебло;
  • 7 – зародковий корінець;
  • 8 – зародок; 9 – ендосперм

Отже, насінини дво- та однодольних рослин відрізняються кількістю сім'ядолей та наявністю ендосперму.

Утворення насіння

Насінини рослин утворюються з насінних зачатків, які у голонасінних розташовані на лусочках жіночих шишок, а в покритонасінних – у зав'язі маточок. В утворенні насінини умовно можна виділити кілька основних подій:

  • • Після запліднення першою ділиться запліднена центральна клітина з утворенням ендосперму, який виконує функції запасаючої тканини. У ньому накопичуються вуглеводи, менше жири і білки. Вони відіграють важливу роль для живлення зародка при проростанні насіння. Однак варто зауважити, що ендосперм може і не утворюватися (орхідні).
  • • Поряд із розвитком ендосперму формується і зигота. Вона ділиться, утворюючи так званий первинний зародок, який має всього 2 клітини: одна з них росте і утворює допоміжний орган живлення зародка – підвісок, який занурюється в ендосперм, друга ж – зміщується до центру мішка, розростається, ділиться і утворюється справжній зародок.
  • • Зародок диференціюється на зародкову брунечку, перші листочки (сім'ядолі), зародкове стебельце й зародковий корінець.
  • • З покривів насінного зачатка (інтегументів), виникає насінна шкірка, яка захищає зародок.

Отже, з центральної заплідненої клітини формується запас поживних речовин, із зиготизародок насінини, із покривів насінного зачатка – насінна шкірка.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші