Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виділення у рослин

Виділення у рослинце процес виведення з організму продуктів обміну речовин, надлишку води, солей, біологічно активних речовин, чужорідних чи токсичних сполук, які формуються в процесі життєдіяльності рослинного організму. Відбуваються процеси виділення на клітиному, тканинному, органному та організмовому рівнях. У рослин виділення здійснюється спеціалізованими клітинами та тканинами в складі вегетативних органів. А ось спеціалізованих органів виділення у рослин, на відміну від тварин, немає, однак продукти виділення в них можуть накопичуватися, видалятися в навколишнє середовище або ізолюватися видільними тканинами. Ще однією особливістю виділення рослин є те, що видільна функція притаманна усім рослинним клітинам, які накопичують продукти виділення в цитоплазмі (у вигляді включень) чи органелах (вакуолі, апарат Гольджі). Часто продукти обміну мають суттєве значення для життєдіяльності, тому в рослин важко відрізнити екскрецію від секреції.

Структури виділення рослин дуже відрізняються за ступенем спеціалізації, розташуванням у рослинному організмі, складністю будови тощо. Найчастіше їх поділяють на зовнішні та внутрішні. Зовнішніми видільними структурами є такі видозміни епідерми, як травні залозки для виділення ферментів у комахоїдних рослин, залозисті волоски для виведення газоподібних, рідких і твердих екскреторних речовин (наприклад, у кропиви), сольові залози для видалення надлишку йонів різних солей (у рослин-галофітів тамариксу, кермеку), нектарники для виділення нектару (квіткові комахозапильні рослини), гідатоди для виділення води з внутрішніх тканин листка (суниці, пшениця). Внутрішніми видільними структурами є такі утвори в основній тканині, як молочники (макові, молочайні, айстрові), сховища для накопичення й зберігання кінцевих продуктів життєдіяльності (цитрусові), видільні ходи, якими речовини виводяться назовні (смоляні ходи у голонасінних).

Важливе значення для рослин мають біологічно активні видільні речовини, за допомогою яких відбувається взаємний вплив рослинних організмів. Рослини можуть виділяти антибіотики для пригнічення росту мікрофлори, фітонциди для захисту від мікроорганізмів, коліни для негативного впливу на ріст і розвиток вищих рослин, маразміни – речовини, які викликають в'янення у вищих рослин тощо.

Отже, виділення речовин у процесі життєдіяльності є важливим компонентом обміну речовин та гомеостазу рослинного організму

Ми пагінці плекаємо кущів,

Щоб відновить красу троянди ними.

Хай кущ старий і всохне без дощів -

Весною пагін молодий цвістиме

В. Шекспір

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші