Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ РОСЛИННОГО ОРГАНІЗМУ. РОЗМНОЖЕННЯ, РІСТ І РОЗВИТОК РОСЛИН

Розмноження рослин

Розмноженняце процес відтворення собі подібних організмів, який забезпечує неперервність життя видів. У рослин виділяють дві основні форми розмноження – нестатеве та статеве.

Нестатеве розмноження – це розмноження, яке відбувається за участю нестатевих клітин лише одного організму. Тому всі народжені нащадки будуть подібними до цього материнського організму. Нестатеве розмноження обмежує різноманітність нових особин, але може за короткий час забезпечити утворення великої кількості нащадків. У рослин існує декілька типів нестатевого розмноження: поділ навпіл, спороутворення, вегетативне розмноження тощо. Поділ навпіл – це розмноження шляхом утворення з однієї материнської клітини двох таких самих дочірніх. Розмножуються поділом навпіл серед рослин одноклітинні водорості (хламідомонада, хлорела, евглена). В умовах, коли тепло, багато світла і води, ці рослини розмножуються дуже швидко. Спороутворення – це розмноження шляхом утворення спеціальних клітин, із яких виникає нове покоління рослин. Розмножуються спорами в рослинному світі водорості та вищі спорові (мохи, хвощі, плауни, папороті). При вегетативному розмноженні нова рослина бере початок не зі спеціальних окремих клітин, а з групи звичайних клітин будь-якої частини материнської рослини: стебла, листка, кореня, частини слані. У рослин саме цей тип розмноження є найпоширенішим. Нестатеве розмноження, зазвичай, відбувається тоді, коли у навколишньому середовищі є сприятливі умови (наявність води, тепла тощо).

Статеве розмноженняце розмноження, яке відбувається за участю статевих клітин, як правило, двох батьківських організмів. За усіх випадків статевого розмноження статеві клітини зливаються і відбувається запліднення, яке здійснює поєднання ознак двох батьківських особин. Тому статеве розмноження забезпечує утворення різних особин, що полегшує пристосування виду до змін довкілля. Статеве розмноження пов'язане з утворенням статевих клітин, або гамет. Гамети – це статеві клітини, які містять гаплоїдну кількість хромосом. Гамети у рослин можуть бути однаковими або різними за особливостями будови, розмірами, рухливістю. Тому в рослин виділяють різні типи статевого розмноження: ізогамія (гамети однакові за розмірами і будовою), гетерогамія (гамети різні), оогамія (чоловіча – дрібна і рухлива, а жіноча – велика та нерухлива) та ін. У багатоклітинних рослин є спеціальні органи статевого розмноження – гаметангії. Ці органи утворюють гамети, які бувають двох типів – чоловічі та жіночі. Чоловічі гамети називаються сперматозоїдами, а жіночі – яйцеклітинами. Статеве розмноження характерне для водоростей, вищих спорових і насінних рослин. Після утворення гамет має відбутися їхня зустріч і поєднання з утворенням зиготи. Зигота – це клітина, що утворюється внаслідок злиття чоловічої та жіночої гамет. Вона містить подвійний набір хромосом, тобто є диплоїдною. Із заплідненої яйцеклітини розвивається зародок – зачаток нової особини.

Отже, у рослин, як і в інших клітинних організмів, дві основних форми розмноженнянестатеве і статеве.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші