Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості поширення та різноманітність папоротеподібних

Папоротеподібні належать до найдавніших вищих рослин, але, на відміну від плавуно- та хвощоподібних, і нині продовжують процвітати. Вони поширені дуже широко і зустрічаються в найрізноманітніших місцях, починаючи з пустель і завершуючи водоймами. Близько 2/3 сучасних видів папоротей ростуть у тропічних вологих лісах, де спостерігаються такі їх життєві форми, як наземні трав'янисті, ліани, папороті-епіфіти, які оселяються на деревах (папороть пташине гніздо), дерев'янисті папороті. Найбільшими деревоподібними папоротями є рослини з роду Ціатея, які досягають 25-метрової висоти і мають двічіперисторозсічені листки до 6 м завдовжки. В іншої тропічної, надзвичайно красивої папороті оленячий ріг листки мають довжину 1,8 м. Саме вони своєю формою і обумовили назву цього виду. У тропічних вологих лісах обох півкуль є папороті з роду Маратія, листки у яких можуть бути перистими, пальчастими або цілісними і досягати довжини 3-5 м.

Життєвий цикл щитника чоловічого: 1 – сорус; 2 – спорангій; 3 – гаметофіт; 4 – сперматозоїд; 5 – яйцеклітина; 6 – вайя

Життєвий цикл щитника чоловічого: 1 – сорус; 2 – спорангій; 3 – гаметофіт; 4сперматозоїд; 5яйцеклітина; 6 – вайя

Відділ Папоротеподібні поділяється на сім класів, із яких чотири об'єднують викопні форми, Вужачковидні, Маратієвидні та Папоротевидні – сучасні.

Клас Вужачковидні поєднує найпримітивніші види сучасних папоротей, з яких в Україні росте 5 видів. Найбільш характерними представниками цього класу є вужачка звичайна та гронянка півмісяцева, або ключ-трава.

Папороті класу Маратієвидні зустрічаються тільки в тропіках і субтропіках і нині є згасаючою групою. В Україні відсутні.

Клас Папоротевидні є найчисельнішим і у флорі України представлений 52 видами. Найбільш відомими в Україні видами є щитник чоловічий, безщитник жіночий, страусове перо звичайне, орляк звичайний, багатоніжка звичайна та ін. Папоротеподібні України – це, здебільшого, наземні трав'янисті багаторічні рослини, які нерідко утворюють суцільні зарості в лісах, на болотах, лісових порубах тощо (щитник чоловічий, багатоніжка, листовик, ключ-трава). У водоймах України є і водяні папороті (марсилія чотирилиста, сальвінія плаваюча, азола папоротевидна), які ростуть у воді стоячих і повільнотекучих водойм. Щитник чоловічий (чоловіча папороть) багаторічна наземна трав'яниста рослина заввишки 30-100 см, яка представляє нестатеве покоління. Має товсте, коротке, коричневе кореневище, яке утворює нові листки кожний рік та густо вкрите рештками черешків минулорічних листків. Листки великі (50-100 см), прикореневі, двічіперисторозсічені. Горбики зі спорангіями округлі із стиснутим у центрі покривальцем, розміщені в два ряди по боках середньої жилки. Гаметофіт двостатевий, у вигляді маленької зеленої серцеподібної пластинки величиною до 1 см. Є звичайною по всій території України і росте як тіньовитривала рослина у вологих листяних і мішаних лісах.

Отже, у результаті пристосування до різних умов зростання у папоротей виникли дуже різні життєві форми: наземні трав'янисті, водні трав'янисті, ліани, епіфіти, дерев'янисті папороті.

Щитник чоловічий

Щитник чоловічий

Значення папоротеподібних в природі та житті людини

Викопні деревоподібні папороті (археоптериси, аневрофітони) разом з давніми хвощами та плавунами утворили потужні родовища кам'яного вугілля, яке використовується як паливо та сировина в різних галузях промисловості. Сучасні папоротеподібні відіграють помітну роль в утворенні рослинних ландшафтів на землі. Деякі види папоротей використовуються людиною як лікарські рослини. Наприклад, із кореневищ щитника чоловічого добувають глистогінні препарати для боротьби зі стьожковими червами-паразитами. Слід відзначити, що щитник чоловічий – рослина отруйна. Для уникнення шкідливих результатів лікування треба здійснювати тільки під наглядом і за рекомендаціями лікаря. Багато видів папоротей мають красиві листки, тому їх вирощують як декоративні рослини (адіант Венерин волос, нефролепіс, або меч-папороть). Переможцем у конкурсі краси серед листків папоротей, який проводили в середині минулого століття, став щитник облямований. Вайї деяких видів папоротей виділяють приємний і дуже стійкий аромат. Папороть нефродіум гірський пахне лимоном, щитник духмяний – трояндами. Якщо перекласти таким листям білизну, то аромат не вивітриться навіть після прання. Серед папоротей є рослини, які можна використовувати в їжу (листки та кореневища орляка). Водяні папороті азола папоротевидна та азола каролінська завдяки співіснуванню з ціанобактеріями, які мають здатність до фіксування азоту з повітря, вирощуються на полях з рисом. Ці рослини використовуються як зелене добриво для збагачення полів азотом. Вони також пригнічують ріст бур'янів на цих полях. Занесеними в Червону книгу України представниками відділу Папоротеподібні є гронянка півмісяцева, вудсія альпійська, аспленій чорний, адіант Венерин волос, птерис критський, марсилія чотирилиста, сальвінія плаваюча та деякі інші.

Отже, в природі папороті беруть участь в утворенні рослинних угруповань і накопиченні органічної речовини, а людина їх використовує найчастіше як лікарські та декоративні рослини.

Тільки коли настає холод, помічаєш, як зеленіють сосни та кипариси.

Китайська приказка

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші