Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місце тварин в екосистемах

Екосистема – це сукупність організмів та умов існування. Кожен вид організмів в екосистемі живиться певною їжею і, у свою чергу, є поживою для інших. Так формуються ланцюги живлення – послідовності організмів, в яких організми одного виду є об'єктом живлення організмів іншого виду. У ланцюгах живлення тварини є консументами, які живляться іншими організмами або частинками органічної речовини. Серед них є травоїдні (тварини, що живляться рослинною їжею), всеїдні (тварини, що споживають як рослинну, так і тваринну їжу), м'ясоїдні, а також паразити. Отже, консументи – це гетеротрофічні організми, що одержують енергію за рахунок харчування іншими організмами, тобто є споживачами органічної речовини.

В екосистемах спостерігають певні типи і форми взаємовідносин між організмами різних видів. Найчастіше виділяють симбіоз (мутуалізм, коменсалізм, паразитизм) і антибіоз (хижацтво, виїдання, конкуренція)

Симбіоз – тип взаємовідносин, за яких спостерігається співіснування організмів різних видів. Таке співіснування можливе у різних формах – мутуалізму, коменсалізму, паразитизму.

Мутуалізм – форма взаємовідносин, при якій співіснування є вигідним для обох видів і вони не можуть жити самостійно. Наприклад: терміти і джгутикові найпростіші, рак-самітник і актинії, корали і водорості зооксантели. Коменсалізм – форма взаємовідносин, при якій один з двох існуючих разом видів отримує користь від співіснування, не завдаючи шкоди іншому. Наприклад, акули і рибки-лоцмани, черепахи і риби-прилипали, медузи і рибки, які холваються між щупальцями. Паразитизм – форма взаємовідносин, при якій представники одного виду використовують представників іншого виду не лише як місце існування, а і як джерело живлення. Найбільша кількість паразитичних тварин спостерігається серед споровиків, плоских червів, круглих червів, ракоподібних і комах.

Антибіозтип взаємовідносин, за яких кожна із взаємодіючих популяцій різних видів відчуває негативний вплив іншої. Найчастіше проявляється у формі конкуренції, хижацтва, виїдання. Хижацтво – форма взаємовідносин, при якій представники одного виду поїдають представників іншого виду. Типовими хижаками у тваринному світі можна назвати акул, касаток, тигрів, левів та ін. Виїдання – форма взаємовідносин, при якій рослиноїдні тварини поїдають представників різних видів рослин (наприклад, коала, який живиться листям евкаліптів, олені, антилопи та ін). Конкуренція – форма взаємовідносин, що виявляється у змаганні за засоби існування й умови розмноження між особинами одного виду (внутрішньовидова) або різних видів (міжвидова). Наприклад, сірий пацюк конкурує з чорним, рудий тарган – з чорним, довгопалий річковий рак – з широкопалим та ін.

Отже, взаємовідносини тварин між собою та з іншими організмами дуже різноманітні і в процесі еволюції кожен вид тварин зайняв в екосистемах певне місце.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші