Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Значення губок у природі та житті людини

У природі губки дуже мало використовуються в їжу тваринами. Лише у деяких риб і тюленів у шлунку знаходили рештки губок, проте в харчовому раціоні й цих тварин вони не відіграють помітної ролі. Спеціалізуються на живленні губками лише деякі тварини. Такими є морські зірки, які на окремих ділянках дна Антарктики можуть майже повністю знищувати губок Росса. Губки кліони, проробляючи ходи у вапняковому субстраті, руйнують скелясті узбережжя, коралові рифи, пошкоджують черепашки вустриць, чим завдають шкоди вустричним банкам.

Між губками й іншими організмами спостерігаються різні види симбіотичних взаємовідносин. Найчастіше губки співіснують з ракоподібними й кишковопорожнинними. Описано близько 500 різних випадків зв'язків, які розглядаються як явища коменсалізму (наприклад, квартирантство бокоплавів усередині губок) й мутуалізму (співіснування зелених водоростей зоохлорел з прісноводними губками).

Губки-біофільтратори. Пропускаючи воду через своє тіло, губки є чудовими біофільтраторами води. Особливо важлива їх роль у процесах природного самоочищення водойм від гниючих решток і бактерій. За допомогою джгутиків губки пропускають через своє тіло велику кількість води. Так, губка висотою 7 см фільтрує за добу 22,5 л води. Тому деяких губок використовують в акваріумах як фільтратори води.

Губки як промислові тварини. Окремі види губок є об'єктами промислу. Це, насамперед, все туалетні губки (Spongia officinalis, Hippospongia communis), поширені в теплих морях. їх скелет складається з рогових волокон і, після певної обробки, набуває еластичності, пористості, гігроскопічності тощо, що дозволяє використовувати їх під час миття. Найбільш цінними з туалетних губок є левантійська далматинська губки, які відрізняються особливою м'ягкістю і ніжністю скелета.

Губки як прикраси. Деякі скляні губки мають дуже красиві скелети і використовуються як прикраси та сувеніри. Особливо красивою є корзинка Венери із своїм ажурним видовженим скелетом. Інша скляна губка – гіалонема має скелет з довгих товстих голок, з яких створюють різноманітні прикраси.

Губки в медицині. Висушену та розтерту на порошок губку-бодягу використовують як розтирання при ревматизмі, як гомеопатичні ліки – при невралгії.

Губки як отруйні тварини. Більшість губок мають різкий і неприємний запах, який пов'язують з виділенням отруйних речовин. Досліди показують антибіотичний вплив витяжок із морських губок. За певних умов губки можуть викликати шкірні захворювання – дерматити. У водах Карибського моря є декілька видів губок, які викликають після дотику до них почервоніння, сильне свербіння і набряки шкірних покривів.

Кишковопорожнинні немовби завмерли у своєму розвитку на стадії двошарового зародка багатоклітинних тварин.

І. Акімушкін

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші