Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ТИП ПЕРВИННОПОРОЖНИННІ, АБО КРУГЛІ ЧЕРВИ

Загальна характеристика Круглих червів

Круглі черви (Nema t helm in thes) – багатоклітинні двобічносиметричні тришарові тварини, у яких є первинна порожнина тіла. Тип Круглі черви об'єднує майже 30 тисяч видів і є одним із найчисленніших типів тваринного світу. Учені вважають, що їх є значно більше – близько мільйона видів. Первиннопорожнинні живуть у ґрунті та водоймах, серед них є хижаки та сапротрофи, відомо багато паразитів людини, тварин і рослин. Прогресивними рисами організації Круглих червів, порівняно з плоскими червами, є поява первинної порожнини тіла, задньої кишки то рух їжі в одному напрямку, роздільностатевість, а відсутність кровоносної і дихальної системи вказує на їх примітивність.

Особливості будови

Тіло несегментоване, має веретеноподібну форму, видовжене, округле на поперечному розрізі, із загостреними кінцями. Розміри коливаються від 0,3-1 мм до 8 м.

Покриви представлені шкірно-м'язовим мішком, який утворюють кутикула, гіподерма і поздовжній шар м'язів (гладка мускулатура) у вигляді чотирьох стрічок. Кутикула – шар щільної речовини, що вкриває поверхню тіла і виконує опорно- рухову та захисну функції. Цей шар утворюється клітинами одношарового епітелію, у якому активно відбуваються обмінні процеси й інтенсивний біосинтез речовин. Отже, гіподерма – покривна епітеліальна тканина безхребетних, клітини якої здатні виділяти кутикулу і затримувати шкідливі для гельмінта речовини.

Порожнина тіла первинна (протоцель), заповнена рідиною. Особливість цієї порожнини полягає в тому, що вона не вистеляється епітелієм. У ній розташовуються внутрішні органи нематод. Крім того, у порожнині під великим тиском знаходиться рідина, що створює опору для соматичної мускулатури. До складу органів входить невелика і, як правило, постійна кількість клітин (евтелія), що обмежує здатність до регенерації.

Особливості процесів життєдіяльності

Опора здійснюється шкірно-м'язовим мішком та рідиною порожнини. Рідина перебуває під тиском і утворює гідроскелет, який є опорою для м'язів.

Рух м'язовий, обумовлений поздовжніми гладкими м'язами, поєднаними у чотири стрічки. Пересуваються круглі черви, скорочуючи по черзі спинні і черевні стрічки і вигинаючи тіло.

Травлення здійснюється дещо складнішою, ніж у плоских червів, травною системою. Вона починається ротовим отвором, який розташований на передньому кінці тіла і оточений трьома "губами". Далі йде глотка, що діє подібно до насоса під час живлення. Глотка переходить у стравохід, який має одне або два потовщення (бульбуси), а стравохід – у кишку, яка закінчується анальним отвором. Травна система поділяється на три відділи – передній, середній і задній. Передній і задній відділи – ектодермального походження, середній – ентодермального. Отже, у круглих червів травна система вже є наскрізною, у ній з'являються задній відділ з анальним отвором.

Транспортування речовин відбувається в тілі шляхом дифузії. Кровоносна і дихальна системи відсутні, що вказує на примітивність організації цих червів. Газообмін через всю поверхню тіла, у паразитів – анаеробне дихання за рахунок розщеплення глікогену, у вільноживучих – аеробне.

Виділення забезпечується видільною системою, утвореною парою шкірних залоз (два бокових канали з видільною порою позаду ротового отвору). Крім залоз, видільну функцію здійснюють фагоцитарні клітини, які розташовані вздовж видільних каналів. Вони поглинають і нагромаджують нерозчинні продукти життєдіяльності, чужорідні тіла з рідини порожнини тіла.

Регуляція процесів здійснюється нервовою системою вузлового (гангліонарного) типу. ЦНС утворена навкологлотковим нервовим кільцем і нервовими стовбурами, ПНС представлена нервовими відгалуженнями.

Органи чуттів розвинені слабко, особливо в паразитів. Вони представлені органами дотику – дотиковими горбиками (папілли), які розташовані переважно навколо рота, а в самців – і на задньому кінці тіла. Крім того, є ще дотикові щетинки, на передньому кінці органи хімічного чуття – бічні органи (амфіди), у деяких вільноживучих – світлочутливі вічка.

Розмноження за участю роздільностатевої системи, запліднення внутрішнє, у багатьох видів – статевий диморфізм. Статевий диморфізм – явище, за якого самці та самки одного виду відрізняються за особливостями зовнішньої будови, забарвлення, поведінки тощо.

Розвиток у більшості – прямий. Для життєвих циклів більшості паразитичних видів властива відсутність зміни хазяїв. Розвиток личинок супроводжується линянням, оскільки кутикула володіє нерозтяжністю, що перешкоджає росту. Линяння – процес періодичної зміни покривів чи їхніх похідних.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші