Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Різноманітність комах

Клас Комахи об'єднує понад 1 млн видів (в Україні – більше 35 000), яких найчастіше поділяють на дві групи: комахи з неповним перетворенням (Hemimetabofa) і комахи з повним перетворенням (Holometabola).

Комахи з неповним перетворенням

Таргани (Blattoptera) – ряд комах з плоским тілом, у яких передня пара крил перетворена на надкрила, ротовий апарат гризучого типу і довгі щетинкоподібні Вусики. Ряд налічує близько 3 000 видів, які поширені переважно у тропіках та субтропіках (тарган мадагаскарський, тарган кубинський). Таргани – нічні комахи, які у природі живуть у лісовій підстилці, під камінням, у тріщинах ґрунту. Окремі види (тарган чорний, тарган рудий, або прусак, тарган американський) поширені в помешканнях людини, де живляться харчовими продуктами. Яйця відкладають в особливих капсулах – оотеках.

Богомоли (Mantoptera) – ряд комах з видовженим тілом, у яких маленька голова трикутної форми, ротовий апарат гризучого типу і великі хапальні передні кінцівки у вигляді ножиць. Відомо близько 2000 видів богомолів, поширених у країнах з теплим кліматом. У більшості богомолів добре розвинені обидві пари крил. В спокійному стані богомоли тримають передні, озброєні шипами ноги зігнутими і спрямованими вперед, наче моляться. Це типові комахи- хижаки, які підстерігають свою здобич у засідці. В Україні поширений богомол звичайний, який зустрічається в степу і рідше в лісостепу, та емпуза смугаста, емпуза піщана, ірис плямистокрилий, боліварія короткокрила, які занесені до Червоної книги України.

Терміти (isoptera) – ряд гуртових комах з видовженим тілом, у яких велика голова, ротовий апарат гризучого типу і дві пари перетинчастих крил у самок і самців під час розмноження. Відомо близько 2500 видів цих комах. Багато видів живуть колоніями в особливих спорудах – термітниках (наприклад, терміт всеруйнуючий), у гніздах під землею (терміт закаспійський), у гніздах на деревах (терміт африканський). Живляться терміти деревиною, рослинними і тваринними рештками.

У багатьох термітів у гніздах вирощуються гриби. Перетравлювання клітковини рослинної їжі здійснюється з допомогою джгутикових найпростіших (трихонімфи). В Україні трапляється один вид, поширений на півдні – терміт шкідливий.

Прямокрилі (Orthoptera) – ряд комах з видовженим тілом, у яких ротовий апарат гризучого типу, дві пари крил (прямі надкрила і віялоподібні задні крила) і стрибальні задні ноги. Відомо близько 20 000 видів (з них в Україні – близько 200). Це коник зелений, цвіркун польовий, цвіркун домашній, дибка степова, ведмедки, сарана перелітна та багато інших. Специфічна особливість пря-

Зовнішній вигляд термітів

Зовнішній вигляд термітів

Великий бурий богомол

Великий бурий богомол

Тарган рудий

Тарган рудий

мокрилих – здатність до утворення і сприймання звуків. Так, у коників звуковий апарат розташований на передніх крилах, а органи слуху – на гомілках передніх ніг. Більшість прямокрилих рослиноїдні, деякі з них – небезпечні шкідники сільськогосподарських культур і лісових насаджень. До Червоної книги України занесені пилкохвіст український, пилкохвіст Болдирева, пилкохвіст лісовий, дибка степова, коник-товстун степовий та ін.

Бабки (Odonata) – ряд комах з видовженим тілом, у яких рухлива голова з великими очима, дві пари сітчастих крил і ротовий апарат гризучого типу. Це дуже давня група комах, які жили ще в карбоні палеозойської ери. Деякі з них досягали у розмаху крил досягали 90 см. Нині ряд налічує близько 3000 видів (в Україні – понад 70). Це виключно хижі комахи, які є вправними літунами. Личинки бабок розвиваються у воді і називаються наядами. Дорослі бабки живляться дрібними комахами (комарами, мошками, мухами). Найпоширенішими представниками ряду є бабка плоска, бабка коромисло синє, бабка-лютка, бабка-красуня.

Воші (Апорlurа) – ряд комах з плоским тілом, у яких відсутні крила, погано розвинені очі й наявний колючо-сисний ротовий апарат. Ряд налічує близько 200 видів. Ноги у цих істот дуже сильні, чіпкі, пристосовані до утримання на волосяному покриві організму- хазяїна. Зір у них слабкий, зате вони дуже добре орієнтуються за запахом. Всі представники ряду – ектопаразити більшості ссавців і людини. Це людська воша (Pediculus humanus), лобкова воша, тюленяча воша, оленяча воша, заяча воша, свиняча воша та ін.

Напівтвердокрилі, або клопи (Hemiptera) – ряд комах, у яких дві пари крил (передні крила напівтверді, задні – перетинчасті), колючо-сисний ротовий апарат і пахучі залози. Ряд налічує понад 30 000 видів (в Україні – понад 800). Серед представників ряду є багато видів, що живляться клітинним соком (клопи-черепашки), кров'ю тварин і людини (клоп постільний). Багато клопів перейшло до життя у прісних (водомірки, гладуни, водяні скорпіони) та солоних (морські водомірки) водоймах. На задньогрудях у дорослих клопів є пахучі залози, які мають різкий специфічний запах. У водних і хижих видів вони відсутні. До Червоної книги України занесені коранус сірий та онкоцефал кримський, які водяться в Криму.

Рівнокрилі (Homoptera) – ряд комах, у яких дві пари однакових крил і колючо-сисний ротовий апарат. Ряд налічує понад 30 000 видів (в Україні – понад 3000). Усі рівнокрилі живляться соком рослин. їхнє тіло часто вкрите восковими виділеннями або щитком. До ряду належать попелиці, цикади, щитовки, горбатки, пінниці та ін. Багато видів є шкідниками сільськогосподарських культур і лісових насаджень або переносниками вірусних хвороб рослин.

Коник зелений

Коник зелений

Бабко-лютко

Бабко-лютко

Зовнішній вигляд воші

Зовнішній вигляд воші

Клоп-солдатик

Клоп-солдатик

Цикада дубова

Цикада дубова

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші