Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Клас Хрящові риби, загальні ознаки, різноманітність і значення

Хрящові риби – це клас хребетних тварин, які, на відміну від кісткови: риб, мають хрящовий скелет. Клас включає близько 630 видів, які поширен переважно в солоних водоймах, деякі види заходять у річки. Форма тіла у хрящових риб обтічна видовжена (акули) або сплющена широка (скати).

Особливості зовнішньої будови

Відділи тіла: голова, тулуб, хвіст.

  • Голова, на якій розташовані очі, парні ніздрі, ротовий отвір (на нижньому боці тіла і має вигляд поперечної щілини), 5-7 пар зябрових щілин по боках тіла (зябрових кришок немає), пара отворів – бризкалець. Бризкальця – недорозвинена перша пара зябрових щілин, через які в ротоглоткову порожнину під час дихання потрапляє вода.
  • Тулуб має парні грудні та черевні плавці (відіграють роль рулів, а черевний ще виконує функцію парувального органу) та непарні – спинний (передній і задній).
  • Хвіст закінчується хвостовим нерівнолопатевим плавцем (верхня лопать має більші розміри, ніж нижня), який є органом руху.

Покриви тілашкіра з великою кількістю слизових залоз та плакоїдною лускою. Плакоїдна луска – луска, побудована з особливої речовини (дентин та емаль), що входить до складу зубів усіх хребетних. Луска складається з дентинової пластинки, розташованої в дермі, та вкритого тонким шаром емалі зубця, який пронизує епідерміс. Шкіра хрящових риб виділяє слиз, який запобігає проникненню крізь покриви бактерій і зменшує тертя під час руху.

Зовнішня будова акули: 1 – голова; 2 – тулуб; 3 – хвіст; 4 – очі; 5 – рило (рострум); 6 – зяброві щілини; 7 – передній спинний плавець; в – задній спинний плавець; 9 – грудні плавці (парні); 10 – черевні плавці (парні); 11 – хвостовий плавець (асиметричний); 12 – підхвостовий плавець

Зовнішня будова акули: 1 – голова; 2 – тулуб; 3 – хвіст; 4очі; 5рило (рострум); 6зяброві щілини; 7передній спинний плавець; взадній спинний плавець; 9грудні плавці (парні); 10 – черевні плавці (парні); 11 – хвостовий плавець (асиметричний); 12підхвостовий плавець

Особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності

Опорно-рухова система

  • М'язово система складається з окремих метамерних сегментів, поділених прошарками зі сполучної тканини; добре диференційовані лише м'язи плавців і щелеп.
  • Скелет є хрящовим, не костеніє впродовж життя та поділяється на: а) скелет голови (череп), який об'єднує мозковий і вісцеральний (щелепи та зяброві дуги) відділи; б) хребет, що складається з хрящових хребців, між тілами яких містяться залишки хорди; в) скелет плавців

Травна система складається з: а) ротової порожнини, у якій є кілька рядів зубів на щелепах; 6) глотки, яка переходить у короткий стравохід; в) шлунку, г) тонкого кишечника з протоками травних залоз – печінки та підшлункової залози; д) товстого кишечника, у якому є спіральний клапан (утвір товстої кишки, що сповільнює проходження їжі та збільшує всмоктувальну внутрішню поверхню кишечника); е) прямої кишки, що відкривається в клоаку (розширення заднього відділу кишечника, у яке відкриваються сечоводи та статеві протоки); є) анального отвору.

Плавальний міхур відсутній, плавучість забезпечується жироподібною речовиною, яка накопичується в печінці.

Кровоносна система замкнена, складається з двокамерного серця (передсердя та шлуночок), венозної пазухи (синуса) та артеріального конуса; кров у серці венозна.

Дихальна система представлена зябрами (5-7 зябрових щілин), які одним кінцем відкриваються в ротоглоткову порожнину, другим – на поверхню тіла. Зябра мають: зяброві дуги, зяброві тичинки (фільтрують воду та запобігають потраплянню їжі до зябрової порожнини), міжзяброві перетинки (відокремлюють зяброві отвори) і зяброві пелюстки (здійснюють газообмін).

Видільна система складається з парних тулубових нирок та видільних каналів (сечоводів), що відкриваються безпосередньо в клоаку.

Особливості нервової системи: у головному мозку порівняно з кістковими рибами краще розвинений передній мозок, а середній та мозочок менші за розмірами.

Органи чуття представлені органами зору (очі, у яких є кулястий кришталик і плоска рогівка, завдяки чому ці тварини можуть бачити лише на близький відстані); органами слуху та рівноваги (у внутрішньому вусі); органами нюху (парні нюхові капсули, які відкриваються назовні ніздрями); бічною лінією.

Статева система роздільностатева з чіткими відмінностями між самцями і самками (статевий диморфізм): у самців є парувальний орган, сім'яники та сім'япроводи; у самок є парні яєчники та яйцепроводи, що відкриваються в клоаку.

Розмноження статеве, характеризується досконалістю; запліднення внутрішнє; зо допомогою яєць, які мають запас поживних речовин і оточені шкірястими оболонками.

Розвиток прямий, характерне яйцевідкладання та живонародження. Яйценародження – спосіб відтворення потомства, при якому яйце розвивається у воді, поза межами організму самки. Живонародження – спосіб відтворення потомства, при якому розвиток яйця і зародка відбувається всередині материнського організму за рахунок його поживних речовин.

Отже, хрящові риби, на відміну від кісткових риб, мають такі особливості: 1) хрящовий скелет; 2) відсутність зябрових кришок та плавального міхура; 3) різно- лопатевий хвостовий плавець; 4) наявність у травній системі спірального клапана та клоаки; 5) запліднення внутрішнє; 6) розвиток прямий та ін.

Різноманітність хрящових риб

Характерні особливості та різноманітність хрящових риб

Акули (близько 250 видів)

1 Довжина від 20 см до 20 м. Тіло обтічне. Парні плавці рухаються лише у вертикальній площині. Хвостовий плавець різнолопатевий. Пристосовані до швидкого плавання. Хижі. Плодючість невелика (від 1 до 500 яєць). Більшість розмножуються живонародженням

Велетенська, тигрово, китова, карликова, лисяча, біла, риба-молот, кархародон, катран, мако

Скати (близько 350 видів)

Довжина від 3,5 см до 6-7 м. Тіло сплющене. Парні плавці широкі. Спинні та хвостові плавці дуже малі. Малорухливий придонний спосіб життя. Бентофаги. Розмножуються яйцеживо-народженням

Манта, електричний скат, риба-пилка, морська лисиця (шипуватий скат), морський 1 кіт (хвостокіл)

Химери (близько 30 видів)

Довжина до 2 м. Тіло видовжене, веретеноподібне. Луски майже немає. Бризкальце відсутнє. Є шкірясті зяброві кришки, тому редукуються міжзяборові перетинки

Химера

європейська

Значення хрящових риб у природі та житті людини

■ Об'єкт промислу (наприклад, акула гігантська, з якої добувають жир, м'ясо акули полярної та акули голубої – їстивне).

■ Застосовують як сировину для промисловості (шкіру акул під назвою "риб'яча шагрень" використовують для виготовлення сумок, черевиків, з печінки добувають риб'ячий жир, в якому багато вітаміну D).

■ Деякі види небезпечні для людини (білі акули, хвостокіл та ін.).

■ Можуть завдавати шкоди рибальству (наприклад, оселедцева акула).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші