Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Різноманітність амфібій

Перші земноводні виникають від давніх китичноперих риб, у девоні палеозойської ери (близько 300 млн років тому). Стародавні палеозойські земноводні називалися стегоцефали, або панцироголові амфібії. В юрському і крейдовому періодах мезозою з'являються типові амфібії. Пишний розквіт амфібій – у карбоні з його теплим і вологим кліматом.

Клас Земноводні (Amphibia)

Ряд Хвостаті (Caudata, Urodela)

Ряд Безхвості (Ecaudata, Anura)

Ряд Безногі (Apoda)

Родини: Кутозубі, Сиренові, Протеєві, Амбістомові, Саламандрові

Родини: Круглоязикові (кумки), Часникові жаби, Квакшеві, Ропухи, Жаби справжні, Піпові

Родина: Червуги

Хвостаті – ряд земноводних з видовженим тілом, у яких є добре виражений хвостовий відділ і, переважно, однакові кінцівки. Налічує близько 350 видів, у яких запліднення внутрішнє. Поширені в основному у північній півкулі. В окремих представників ряду спостерігається неотенія. До ряду належать саламандри (пля-

Тритон альпійський

Тритон альпійський

миста, велетенська, безлегеневі), тритони (звичайний, гребінчастий, карпатський, альпійський), протеї, сирени, амбістоми та ін.

Безхвості – ряд земноводних з коротким тілом, у яких хвостовий відділ не виражений, задні кінцівки розвинені набагато краще за передні, часто мають плавальні перетинки між пальцями. Налічує близько 3500 видів, у яких запліднення зовнішнє. Хвіст, що є у личинок (пуголовків), у дорослих редукований. Хвостові хребці, що залишилися, злилися в паличкоподібну кістку (уростиль). Безхвості земноводні мають ряд анатомічних особливостей: обмежена кількість хребців (звичайно 9), видовжені клубові кістки та інше. Є барабанна порожнина і барабанна перетинка. Поширені безхвості земноводні в усіх ландшафтно-географічних зонах, крім полярних областей (трав'яна жаба заходить і за Полярне коло) та безводних пустель. Найбільше безхвостих земноводних у тропічній Америці. До ряду належать жаби (гостроморда, озерна, трав'яна, голіаф), ропухи (зелена, звичайна, очеретяна), квакші, кумки (жовточеревна, червоночеревна) та ін.

Безногі – ряд земноводних з червоподібним видовженим із кільцеподібними перехватами тілом, яке позбавлене кінцівок і хвоста. Налічує близько 170 видів, у яких запліднення внутрішнє. Поширені в основному у Південній Америці, тропічній Африці та Південній Азії. Більшість веде підземний спосіб життя, риючи ходи у вологому ґрунті і рослинній підстилці. Яйця розвиваються поза водою, лише остання стадія личинки пов'язана з водним середовищем. До ряду належать черв'яга кільчаста, рибозмій цейлонський та ін.

Значення земноводних у природі та житті людини

Значення амфібій різноманітне і важливе. Воно полягає в тому, що земноводні поїдають багатьох шкідливих безхребетних (молюсків, комах та їх личинок), мишей та щурів – переносників збудників захворювань людини. Користь земноводних велика ще й тому, що сухопутні представники проявляють активність у нічний час, коли інші споживачі шкідників не полюють. Самі ж земноводні є їжею для багатьох птахів та ссавців. У деяких країнах населення використовує в їжу м'ясо жаб та саламандр (наприклад, велетенська саламандра, гостроморда жаба). Жаби і тритони є об'єктами медико-біологічних досліджень. Жаби широко використовуються у всіх лабораторіях світу. Вдячні дослідники поставили їм пам'ятники у Парижі та Токіо. Земноводні є джерелом отримання отрут (буфотоксин від ропух, саламандротоксин від саламандр), які використовують для отримання ліків. Земноводні завдають і деякої шкоди: переносять небезпечні захворювання (туляремія), поїдають мальків риб. Земноводні відіграють помітну роль у природі та житті людини, тому заслуговують охорони. До Червоно? книги України занесено 5 видів земноводних: тритон карпатський, тритон гірський, саламандра плямиста, ропуха очеретяна, жаба прудка.

Рибозмій цейлонський

Рибозмій цейлонський

Ропуха звичайна

Ропуха звичайна

Плазуни, порівняно b земноводними, є наступним етапом пристосування хребетних тварин до життя на суші

Вікіпедія

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші