Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ОПОРА І РУХ

Еволюційні аспекти опорно-рухової системи

Скелетна система, скелет (з грец. скелет ос – Висохлий) – сукупність сполучнотканинних, хрящових і кісткових зміцнюючих утворів, які забезпечують опору й рух, характерну форму та захист тіла. У тваринному світі розрізняють три основних типи скелету:

  • 1) гідростатичний скелет – рідинний скелет, характерний для м'якотілих тварин, у яких є порожнинна рідина, що зумовлює внутрішній тиск на стінки тіла (наприклад, у круглих та кільчастих червів);
  • 2) екзоскелет – зовнішній скелет; тварини, які мають екзоскелет, ростуть або лише під час линяння, або постійно нарощують його (у членистоногих – хітиновий екзоскелет, у молюсків – черепашка);
  • 3) ендоскелет – внутрішній скелет; відрізняється від екзоскелету ще й тим, що утворений живою тканиною і може неперервно рости в тілі, завдяки чому немає необхідності в линянні (у радіолярій, головоногих молюсків, хребетних).

Таким чином, еволюція скелетної системи відбувалась у напрямках: 1) від зовнішнього до внутрішнього скелету; 2) диференціації на відділи, що зумовлювало урізноманітнення функцій; 3) від мертвих утворів ектодермального походження до утворів з живих сполучних тканин; 4) в еволюції тварин спочатку виник сполучнотканинний скелет, потім хрящовий і, нарешті, кістковий, що повторюється в процесі індивідуального розвитку людини.

М'язова системасукупність м'язових клітин, тканин або органів, які забезпечують рухи в межах організму та активні рухи в просторі. У процесі еволюції виникли декілька типів руху:

  • амебоїдний (за допомогою псевдоподій; наприклад, у амеб, лейкоцитів);
  • джгутиковий (за допомогою джгутиків; у евглени зеленої);
  • війчастий (за допомогою війок; у інфузорії-туфельки);
  • м'язовий (за рахунок скорочень м'язової тканини; у хребетних).

В одноклітинних і губок м'язової системи немає. У кишковопорожнинних скоротливі елементи поєднуються з покривними і утворюють епітеліально-м'язові клітини, поєднані між собою м'язовими відростками. У червів виникають гладкі м'язові тканини, які відокремлюються від епітелію і утворюють один, два або три шари в складі шкірно-м'язового мішка. У молюсків та членистоногих відбувається формування м'язів та їх диференціація на гладкі і поперечнопосмуговані. У хребетних тварин і людини м'язова система поєднує вісцеральні (гладкі м'язи, що містяться в стінках трубчастих внутрішніх органів), скелетні (поперечнопосмуговані м'язи, що закріплюються на скелеті) та серцеві м'язи (поперечнопосмуговані м'язи, що утворюють стінки серця). Отже, у процесі еволюції м'язової системи спостерігається спеціалізація клітин на виконанні функцій руху, формування м'язових тканин і м'язів та їх диференціація на непосмуговані й поперечнопосмуговані.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші