Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Плазма крові, її хімічний склад та значення основних компонентів

Плазма кровірідка частина крові, що містить основні та додаткові компоненти. Це колоїдний розчин різних речовин, що перебувають у динамічній рівновазі з тканинною і внутрішньоклітинною рідинами. У нормі концентрації одних речовин залишаються постійними, а вміст інших може коливатися у вузьких межах.

Хімічний склад плазми

Основні компоненти (наявні в постійній концентрації)

Додаткові компоненти (концентрація змінюється і має незначний вплив на властивості плазми)

Вода (90-92%).

Мінеральні йони (0,9%).

Білки плазми (7-8%).

Глюкоза (0,12%)

Поживні речовини (ліпіди, амінокислоти), вітаміни, мікроелементи (Сu, Go, I, Ζn, Μη). Гормони і ферменти. Проміжні продукти обміну (молочна, піровиноградна кислоти). Кінцеві продукти обміну (СO2, сечовина, сечова кислота, аміак, білірубін, креатинін та ін.)

Вода плазми крові є розчинником для різних речовин, які транспортуються кров'ю, забезпечує регуляцію концентрації речовин у клітинах і міжклітинному середовищі, підтримує кров'яний тиск, забезпечує перерозподіл тепла в організмі завдяки своїй великій теплоємності і теплопровідності та ін.

Концентрація солей, які в плазмі перебувають у вигляді йонів ( та ін.), становить 0,9% і підтримується на сталому рівні. Ця сталість має велике значення для існування клітин крові. Недарма фізіологічні розчини, які використовуються в медицині для поповнення об'єму крові при крововтратах, мають саме цю концетрацію солей.

Переважна більшість білків надходить у кровоносне русло з печінки – основного органу біосинтезу білків плазми. Основними білками плазми є:

альбуміни виконують транспортну (переносять тироксин, солі важких металів, деякі ліки), осморегуляторну (підтримують сталість осмотичного тиску, який регулює розподіл води між плазмою і міжклітинною рідиною), резервну (у плазмі дорослої людини розчинено близько 200 г білків) функції;

глобуліни виконують транспортну (альфа-глобуліни переносять глюкозу, мідь крові; бета-глобуліни транспортують залізо, ліпіди), захисну (гама-глобулінами є антитіла, фібриноген переходить у фібрин у процесі зсідання крові) функції;

фібриноген здійснює в процесі зсідання крові захисну функцію (переходить за певних умов у нерозчинний білок фібрин).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші