Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Групи крові. Переливання крові

Групи кровіце ознаки крові, які формуються на ранніх етапах ембріогенезу і не змінюються протягом усього життя людини. У 1901 році К. Ландштейнером було встановлено, що в крові здорових людей є природні антитіла, які викликають склеювання еритроцитів – аглютинацію. Так було започатковано відкриття систем груп крові, яких на сьогодні відомо вже більше десятка: система АВО, резус- система, система Даффі, система Льюїс, система Лютеран, система Келл, система Кідд та ін. Групи крові за системою АВО визначаються наявністю в еритроцитах людини алгютиногенів А і В та речовин, які знаходяться у плазмі крові – аглютинінів а і β. Склеювання еритроцитів відбудеться в тому випадку, якщо аглютиноген А зустрічається з аглютиніном a, a аглютиноген В – з аглютиніном β.

Розподіл поширеності людей з певним типом крові має свої відмінності в різних країнах. В українців найпоширенішою групою крові є друга група (А) – 40%. Далі йдуть перша група (0) – 37%, третя (В) – 17%, четверта (АВ) – 6%

В еритроцитах більшості людей (85%) є ще один фактор, виявлений вперше К. Ландштейнером та Р. Вінером в 1940 році в крові мавп макак (Macacus rhesus) і тому названий резус-фактором. Відсутність його виявлена у 15% людей. Резус- належність визначається наявністю в мембрані еритроцитів кількох антигенів – Rh+, або їх відсутністю – Rh-. Якщо Rh+-кров перелити людині з Rh--кров'ю, то в неї утворюються специфічні аглютиніни та гемолізини. Повторне введення такій людині Rh+-Kpoei може спричинити аглютинацію і важкі ускладнення (гемотрансфузійний шок). Резус-фактор має значення не тільки при переливанні крові, а й при вагітності. Якщо у Rh--жінки формується Rh+ – плід, то його кров викликає утворення в крові матері аглютинінів. Імунізація відбувається повільно, тому перша дитина може народитися нормальною. При повторній вагітності аглютиніни проникають через плаценту і руйнують еритроцити плоду, що приводить до його смерті або до народження дитини з гемолітичною жовтяницею. Сьогодні розроблено методи, які запобігають резус-конфлікту в 93-97% випадків.

Групи крові визначають за допомогою методу стандартних сироваток, що містять відомі аглютиніни: II – β, III – α, а сироватка І групи (а і β) береться для контролю. Для визначення резус-фактора використовують стандартну сироватку "Антирезус", яку готують з крові Rh--людей.

Група крові

Аглютиногени

Аглютиніни

O (І)

немає

α і β

А (II)

А

β

В (III)

В

α

А і В

немає

У практичній медицині переливання крові роблять при великих її втратах, деяких захворюваннях тощо. Людина, яка дає кров, називається донором, а та, яка одержує, – реципієнтом. У дорослої людини без шкоди для її здоров'я можна взяти 200 мл крові. За сучасними рекомендаціями переливання крові здійснюється з урахуванням певних положень: а) при переливанні слід використовувати лише одногрупну кров; б) уявлення про "універсального донора" та "універсального реципієнта" застаріло, оскільки існують інші системи груп крові; в) у певних випадках людина з IV групою крові (АВ) може стати "універсальним донором" плазми, позаяк у ній немає аглютинінів; г) не слід користуватися кров'ю одного і того ж донора при повторному переливанні, оскільки обов'язково до якої-небудь із систем відбудеться імунізація; е) найкращим донором є людина, яка сама для себе може здати кров. Взяту кров за допомогою певних хімічних речовин можна консервувати, що запобігає її зсіданню і дозволяє зберігати тривалий час у "банках крові". Сьогодні для переливання використовують цільну кров (рідше), компоненти крові (еритроцитарна маса, лейкоцитарна маса, тромбоцитарна маса, плазма, альбумін, фібриноген, тромбін, глобуліни), кровозамінники (поліглюкін, желатиноль, сольові розчини та ін.).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші