Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зсідання крові як функція тромбоцитів

Зсідання кровізахисна реакція організму, що попереджає втрату крові при випадковому пошкодженні судин. Важливу роль у зсіданні крові відіграють тромбоцити. Для зсідання крові потрібна наявність багатьох речовин: білків, вітамінів (зокрема, вітаміну К), солей кальцію. Зсідання крові є багатостадійною реакцією організму, у якій беруть участь 13 різних чинників. Починаються процеси зсідання крові через 1-2 хв і закінчуються утворенням тромбу через 3-5 хв після початку кровотечі. При виконанні фізичної роботи кількість тромбоцитів зростає в 3-5 разів, при цьому збільшується здатність крові до зсідання. Механізм зсідання крові має три основних етапи.

При зсіданні крові можуть спостерігатися порушення:

гіперкоагуляція – прискорення зсідання, яке проявляється при стресових ситуаціях;

гіпокоагуляція – затримка зсідання, яке може проявлятися внаслідок запальних захворювань печінки, недостатньої кількості вітаміну К та ін.;

гемофілія – спадкове захворювання, зумовлене порушенням зсідання крові через нестачу певного білка крові.

У непошкоджених кровоносних судинах кров не зсідається тому, що: а) ендотелій мас дуже гладку поверхню і не викликає руйнування тромбоцитів; б) в крові є гепарин (природній антикоагулянт, який утворюється в базофілах); в) фактори зсідання знаходяться в кровоносному руслі в неактивному стані.

Під час деяких захворювань (наприклад, атеросклерозу) кров може зсідатися всередині судини і утворювати в ній тромби. Вони закупорюють важливі судини, що дуже небезпечно для життя. В організмі є речовини, що запобігають зсіданню крові й утворенню тромбів. До них належать гепарин, який утворюється в печінці й легенях, і фермент сироватки крові фібринолізин. Отже, в організмі людини є система зсідання крові (фібрин), протизсідальна система (гепарин) і фібринолітична (фібринолізин) система крові.

Склад і функції лімфи

Лімфапрозора водяниста рідина, що бере початок у міжклітинних проміжках і тече по судинах незамкненої системи. Є частиною внутрішнього середовища і за своїм складом відрізняється від міжклітинної рідини і крові лише меншим вмістом білків. Утворюється лімфа з міжклітинної рідини і складається з лімфо-плазми та формених елементів (лімфоцитів до 90%, моноцитів до 5%, нейтрофілів – близько 1 % та ін.). Завдяки наявності тромбоцитів лімфа здатна до зсідання, утворюючи згустки. Об'єм лімфи в організмі людини складає, в середньому, 1-2 літри. Розрізняють периферійну (відтікає від тканин), проміжну (пройшла через лімфатичні вузли) і центральну (в грудному протокові) лімфу. Склад лімфи непостійний і залежить від органу, з якого вона витікає (наприклад, лімфа, що відтікає від травного тракту, містить багато жирів). Основними функціями лімфатичної системи є дренажно (відведення з тканин води та білків і повернення їх у кров), захисна (знешкодження мікроорганізмів, токсинів), кровотворно (утворення лімфоцитів) і транспортна (відведення з кишечника та переміщення жирів).

Кровотворення

Кровотворення (гемопоез) – процес утворення, розвитку й дозрівання клітин крові. У людини цей процес відбувається в кровотворних органах, якими є червоний кістковий мозок, селезінка, лімфатичні вузли і вилочкова залоза. У зародка кровотворними органами є також жовтковий міхур (до 4-5 тижня розвитку) і печінка (з 5-го місяця і до народження). Більшість клітин крові – високоспеціалізовані, не здатні до розмноження і мають короткий цикл існування, тому кровотворення в організмі відбувається постійно упродовж усього життя. Майже всі клітини крові розвиваються з одного виду недиференційованих, так званих стовбурових клітин крові. У кровотворенні розрізняють еритропоез (утворення еритроцитів), лейкопоез (утворення лейкоцитів) і тромбоцитопоез (утворення тромбоцитів). Кровотворення може змінюватися при неповноцінному харчуванні, під впливом іонізуючої радіації тощо. Регуляцію кровотворення здійснюють гемопоетини (еритропоетини, лімфопоетини та тромбопоетини), які утворюються в нирках та печінці, нервова й ендокринна системи.

"Красная река", длинна на века...,

И нет ни брода, ни моста...

А. Макаревич & 1C

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші