Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Будова та функції кровоносних судин

Кровоносні судини – еластичні трубки, якими кров транспортується до всіх органів і тканин, а потім знову збирається до серця. Вивченням кровоносних судин, поряд із лімфатичними, займається розділ медицини – ангіологія. Кровоносні судини утворюють: а) макроциркуляторне русло – це артерії і вени, якими кров рухається від серця до органів і повертається до серця; б) мікроциркуяяторне русло – включає в себе капіляри, артеріоли й венули, розташовані в органах, які забезпечують обмін речовин між кров'ю і тканинами.

Артеріїкровоносні судини, якими кров рухається від серця до органів і тканин. Стінки артерій мають три шари:

  • зовнішній шар побудований з пухкої сполучної тканини, у ньому проходять нерви, що регулюють розширення і звуження судин;
  • середній шар складається з гладком'язової оболонки і еластичних волокон (завдяки скороченню чи розслабленню м'язів може змінюватися просвіт судин, регулюючи течію крові, а еластичні волокна надають судинам пружності);
  • внутрішній шар утворений особливою сполучною тканиною, клітини якої мають дуже гладкі оболонки, що не перешкоджають руху крові.

Залежно від діаметру артерій, у них змінюється і будова стінки, тому виділяють три типи артерій: еластичного (наприклад, аорта, легеневий стовбур), м'язового (артерії органів) і змішаного, або м'язово-еластичного (наприклад, сонна артерія) типу.

Капіляри – найдрібніші кровоносні судини, які з'єднують між собою артерії і вени та забезпечують обмін речовин між кров'ю і тканинною рідиною. їх діаметр – близько 1 мкм, загальна поверхня всіх капілярів тіла складає 6300 м2. Стінки складаються з одного шару плоских епітеліальних клітин – ендотелію. Ендотелій – це внутрішній шар плоских, витягнутих у довжину клітин з нерівними хвилястими краями, яким вистелені капіляри, а також усі інші судини і серце. Ендотеліоцити продукують низку фізіологічно активних речовин. Серед них – оксид азоту, що викликає розслаблення гладких міоцитів, зумовлюючи цим розширення судин. В органах капіляри забезпечують мікроциркуляцію крові й утворюють сітку, але можуть формувати і петлі (наприклад, у сосочках шкіри), а також клубочки (наприклад, у нефронах нирок). Різні органи мають різний рівень розвитку капілярної сітки. Наприклад, у шкірі на 1 мм2 є 40 капілярів, а в м'язах – близько 1000. Значний розвиток капілярної сітки має сіра речовина органів ЦНС, ендокринні залози, скелетні м'язи, серце, жирова тканина.

Вени – кровоносні судини, якими кров рухається від органів і тканин до серця. Вони мають таку саму будову стінок, як і артерії, але тонші і менш еластичні. У середніх і деяких великих венах є півмісяцеві клапани, що забезпечують течію крові тільки в одному напрямку. Вени є м'язові (порожнисті) і безм'язові (сітківки ока, кісток). Руху крові по венах до серця сприяють всмоктувальна дія серця, розтягнення порожнистих вен у грудній порожнині під час вдихання повітря, наявність клапанного апарату.

Порівняльна характеристика судин

Ознаки

Артерії

Капіляри

Вени

Будова

Товсті стінки з 3 шарів. Відсутність клапанів

Стінки з одного шару плоских клітин

Тонкі стінки з 3 шарів Наявність клапанів

Функції

Рух крові від серця

Обмін речовин між кров'ю і тканинами

Рух крові до серця

Швидкість крові

Близько 0,5 м/с

Близько 0,5 мм/с

Близько 0,2 м/с

Тиск крові

До 120 мм рт. ст.

До 20 мм рт. ст.

Від 3-8 мм рт. ст. і нижче

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші