Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Будова нефрона

Нефрон – це мікроскопічний утвір нирок, у яких відбувається утворення сечі. У нирці – близько 1 млн нефронів, простір між якими заповнений сполучною тканиною.

■ Починаються нефрони капсулою (капсула Шумлянського-Боумена), усередині якої міститься мальпігіїв клубочок. Капсула і клубочок утворюють ниркове тільце (тільце Мальпігі).

■ Порожнина капсули переходить у звивистий первинний сечовий каналець, який в мозковому шарі утворює петлю Генле.

■ Петля Генле повертається у кірковий шар і утворює вторинний сечовий каналець, який відкривається в сечозбірну трубочку.

■ До капсули нефрона підходить приносна артеріола, яка утворює мальпігіїв клубочок.

■ Із капсули виходить виносна артеріола, яка утворює вторинну капілярну сітку, що густо обплітає звивисті канальці й петлю нефрона.

Утворення сечі

Утворення сечі (діурез) це безперервний процес, у якому виділяють два етапи.

І етап – утворення первинної сечі (150-180 л/добу).

Фільтрація – механізм, який забезпечує утворення з крові первинної сечі. Відбувається в ниркових капсулах за рахунок різниці тиску (70-80 мм рт. ст.) в приносній (ширшій) і виносній (вужчій) артеріолах капілярного клубочка. За складом первинна сеча відрізняється від плазми крові відсутністю високомолекулярних білків і ліпідів. Усі інші компоненти плазми крові (йони неорганічних сполук, глюкоза, амінокислоти тощо) містяться в такій самій концетрації, як і в плазмі крові. Виняток також становлять йони Кальцію і Магнію, які не проходять через фільтр і залишаються в плазмі.

Будова нирки: 1 – ниркова капсула; 2 – кірковий шар; 3 – мозковий шар; 4 – ниркові піраміди; 5 – ниркова чашка; 6 – ниркова миска; 7 – сечовід; 8– ниркова артерія; 9 – ниркова вено

Будова нирки: 1ниркова капсула; 2кірковий шар; 3 – мозковий шар; 4 – ниркові піраміди; 5ниркова чашка; 6ниркова миска; 7сечовід; 8– ниркова артерія; 9 – ниркова вено

II етап – утворення вторинної сечі (1,5-1,8 л/добу).

Реабсорбція – механізм, який забезпечує всмоктування й повернення в кров корисних речовин (глюкоза, амінокислоти, біологічно активні речовини, вода, солі), відбувається в звивистих канальцях та ниркових петлях нефронів і може бути пасивною й активною.

Канальцева секреція – механізм, який забезпечує додаткове видалення з крові шкідливих речовин, які не пройшли через нирковий фільтр у капсулах нефронів. Відбувається, здебільшого, у вторинних канальцях нефронів. Завдяки реабсорбції та секреції утворюється вторинна сеча, у складі якої – сечовина, сечова кислота, креатинін, йони калію, фосфати, сульфати тощо.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші