Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Регуляція сечоутворення і сечовиведення

Регуляція сечоутворення здійснюється за допомогою нервово-гуморальних механізмів. Подразнення про концентрацію солей сприймається рецепторами, які розташовуються в кровоносних судинах. Збудження від рецепторів надходить у центр сечоутворення в проміжному мозку. Від проміжного мозку надходять сигнали до гіпофізу, який виділяє антидіуретичний гормон (АДГ). АДГ підсилює всмоктування води в канальцях (реабсорбцію), унаслідок чого сеча стає концентрованішою і з нею з організму виходить надлишок солей.

Нервова регуляція здійснюється за рахунок вегетативної нервової системи. У вторинних сечових канальцях розташовані рецептори, які реагують на зміни концентрації речовин у рідині. їхнє збудження по чутливих волокнах передається в ЦНС. Іннервація нирок подвійна: симпатичний нерв гальмує сечоутворення через звуження приносних артеріол, унаслідок чого зменшується притік крові до нирок і, відповідно, утворення фільтрату; парасимпатичний нерв (у складі блукаючого) посилює сечоутворення.

Гуморальна регуляція здійснюється такими гормонами:

вазопресин, або АДГ, стимулює зворотнє всмоктування води (при посиленій секреції АДГ сечоутворення зменшується, а при пониженій – навпаки);

альдостерон посилює реабсорбцію іонів натрію, калію, гальмує зворотнє всмоктування кальцію;

тироксин посилює сечоутворення, адреналін – послаблює.

Регуляція сечовиділення здійснюється за участю центру сечовиділення, який знаходиться в крижовому відділі спинного мозку. Сечовипускання у людини здійснюється довільно і пов'язане з корою великого мозку. Акт сечовипускання відбувається за участю м'язів сечового міхура. Акт сечовипускання – складний рефлекторний акт, при якому одночасно скорочується м'яз, що опорожнює сечовий міхур, і розслаблюються його сфінктери: мимовільний – сфінктер сечового міхура і довільний – сфінктер сечівника. Безперервне надходження сечі в сечовий міхур веде до підвищення тиску в ньому і розтягненню його стінки, що викликає подразнення механорецепторів міхура. При цьому імпульси по доцентрових нервах надходять у спинний мозок до центру сечовипускання, який міститься в крижовій частині. Під впливом імпульсів, які йдуть від центру, відбувається рефлекторне скорочення м'яза, що спорожнює міхур, і рослаблення сфінктера сечівника. Кірковий контроль виявляється в затримці, підсиленні або навіть довільному викликанні сечовипусання. У дітей раннього віку корковий контроль затримки сечовипускання відсутній: він виробляється з віком і встановлюється до 2-3 років життя.

Захворювання сечовидільної системи

Розділ медицини, який займається вивченням будови і захворювань нирок, називається нефрологією. Причинами захворювання нирок бувають низхідна (через кров під час ангіни, захворювань зубів, ротової порожнини) та висхідна (під час захворювань нирок і сечовивідних шляхів) інфекція. Несприятливими чинниками, які призводять до розвитку захворювань, є перевтома, виснаження; зменшення захисних сил організму; гіповітамінози; захворювання органів статевої системи; вірусні то бактеріальні інфекції; зловживання алкоголем, гострими стравами та ін.

Найпоширеніші захворювання органів виділення: гломерулонефрит (запалення клубочкового апарату); пієлонефрит (запалення ниркових мисок), цистит (запалення сечового міхура), уретрит (запалення сечівника) та ін. Постійне порушення обміну речовин в організмі може стати причиною утворення каменів. Ниркові камені – хвороба, яка характеризується появою осадкових утворень зі складових частин сечі. Утворюються камені в результаті порушень обміну деяких речовин і функцій залоз внутрішньої секреції. Виникненню ниркових каменів сприяють тривале вживання продуктів, які містять велику кількість вихідних речовин для утворення сечової та щавелевої кислот, а також застій сечі в сечових шляхах. За походженням камені можуть бути: уратні (солі сечової кислоти), оксалатні (солі щавелевокислого кальцію) і фосфатні (фосфатнокислий кальцій).

Регуляція (від лат. reguloспрямовую) – впорядкування, нормалізація.

Словник іншомовних слів

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші