Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сприймання людиною запахів

Нюхова сенсорна системаце функціональна система, яка спеціалізується на сприйманні хімічних подразнень і формуванні відчуття запаху.

Внутрішня будова вухо

Внутрішня будова вухо

Наприклад, аромат лаванди діє заспокійливо, а лимона, навпаки, збуджує. Нюхові стимули мають велике значення в регуляції статевої поведінки. Нюх у людини розвинений краще, ніж смак, – він дає змогу розрізняти понад 10 тис. нюхових відчуттів. Оскільки кількість нюхових рецепторів з віком зменшується, діти зазвичай розрізняють більше запахів, аніж дорослі.

Відчуття запахів

  • • Більш визнаною для пояснення механізмів сприйняття є стереохімічна теорія запахів: "ключ" – це структура пахучої речовини, а "замок" – структура білка в мембрані війок нюхових рецепторів. При співпаданні пахучої речовини і рецепторних білків нюховий рецептор збуджується, виникають нервові імпульси, які надходять до головного мозку, де і виникають нюхові відчуття.
  • • Нюхові відчуття формуються в нюховій зоні і є індивідуальними. Нюх можна тренувати.
  • • На відчуття запаху впливають концентрація пахучої речовини, температура, вологість, відчуття голоду, забрудненість повітря, емоції тощо.
  • • Нюхова система швидко звикає до запаху.
  • • У формуванні нюхового відчуття беруть участь не тільки волокна нюхового нерва, а й волокна трійчастого, язикоглоткового і блукаючого нервів. Тому нюхові відчуття зберігаються і в разі порушення функції нюхового епітелію (наприклад, при нежиті).
  • • Багато пахучих речовин, крім відчуття запаху, викликають також смакові, температурні та інші відчуття. Так, ментол викликає відчуття холоду, хлороформ – солодкого.

Сприймання людиною смаків

Смакова сенсорна системаце функціональна система, яка спеціалізується на сприйманні хімічних подразнень і формуванні відчуттів смаку.

Будова смакового аналізатора

Орган смаку (хеморецептори ротової порожнини)

Язикоглотковий нерв (IX пара ЧМН)

Смакова зона (скронева частка великого мозку)

Органом смаку в людини є язик, який сприймає солодке, солоне, кисле і гірке. Сприймання смаку зумовлене смаковими бруньками, кількість яких склада близько 2 тис. Розташовані смакові бруньки на язиці, внутрішній поверхні щік і піднебіння. Смакові бруньки складаються з опорних клітин і смакових рецепторів, які мають тіло і смакові ворсинки. Закладаються смакові бруньки групами в складі смакових сосочків. Біологічна роль смакових відчуттів полягає в регуляції обміну речовин через вплив на процес травлення, оскільки ці відчуття рефлекторно пов'язані із секрецією травних залоз. З віком здатність розрізняти смак погіршується. Смакові відчуття беруть також участь у регуляції поведінки через формування відчуття апетиту.

Відчуття смаку

■ Поясненити механізми сприйняття смаків може стереохімічна теорія запахів, механізм якої подібний до механізму сприйняття подразнень нюховими рецепторами.

■ Смакові відчуття є індивідуальними, смак можна тренувати.

■ На відчуття смаку впливають концентрація речовини, температура, емоції тощо.

■ Виділяють різні типи смакових відчуттів: солоного, кислого, солодкого і гіркого. До солодкого найчутливішим є кінчик язика, до солоного – кінчик і краї язика, до кислого – його краї, а до гіркого – корінь язика.

■ Багатьом природним подразникам властиві змішані смакові відчуття: так, апельсини мають кисло-солодкий смак, грейпфрут – кисло-солодко-гіркий.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші