Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Пам'ять, її структура, механізми, види та розвиток

Пам'ятьце психофізіологічний процес, за якого людина здатна запам'ятовувати, зберігати, відтворювати та забувати інформацію. Фізіологічною основою пам'яті є утворення в корі головного мозку тимчасових нервових зв'язків, які можуть зберігатися і актуалізуватися в майбутньому під впливом різних подразників. Особливістю пам'яті людини є те, що вона формується, головним чином, на мовній основі, а інформація зберігається у формі загальних положень, узагальнень, понять. У процесах пам'яті провідна роль належить запам'ятовуванню, яке впливає на повноту, точність відтворення матеріалу та міцність і тривалість його збереження.

Пам'ять

Запам'ятовування інформації (закріплення в пам'яті певних знань)

Зберігання інформації (утримання закодованої інформації в мозку)

Відтворення інформації (пригадування певних знань)

Механічне запам'ятовування. Осмислене запам'ятовування. Мимовільне запам'ятовування. Довільне запам'ятовування

Сенсорна пам'ять. Короткотривала пам'ять. Довготривала пам'ять:

процедурна,

декларативна

Мимовільне відтворення. Довільне відтворення

Структура пам'яті. Наукова концепція, що розкриває структуру і особливості діяльності пам'яті, має назву трикомпонентної моделі пам'яті. її запропонував американський психолог Р.-Ч. Аткінсон у другій половині XX ст. Згідно з цією концепцією пам'ять є результатом спільної діяльності трьох основних блоків: сенсорної, короткотривалої і довготривалої пам'яті. У сенсорній пам'яті інформація зберігається короткий час (до 1 с) майже в повному обсязі й існує у вигляді закодованих сигналів, які надійшли від органів чуттів. З цього блоку до короткотривалого сховища передається лише частина інформації. Обсяг короткотривалої пам'яті, представлений у вербально-акустичному коді, невеликий (7±2 інформаційних сигнали), інформація зберігається приблизно 30 с. Блок довготривалої пам'яті має необмежений обсяг пам'яті, інформація у ньому представлена у вигляді семантичних кодів і може зберігатися дуже довго.

Механізм пам'яті. Чуттєве відображення того, з чим доводилося людині стикатися в житті, залишає в мозку пам'ятні сліди. Пам'ятні сліди – це сліди нервових процесів, що збереглися в корі великого мозку. Сенсорна пам'ять здійснює закарбування інформації завдяки збудженню нервових центрів і утворенню "доріжок" нервовими імпульсами від органів чуттів. Основою короткотривалої пам'яті є процеси активного внутрішнього проговорювання, які відіграють роль повторення матеріалу. При цьому нервові імпульси циркулюють в замкнених ланцюжках нейронів, формуючи образи короткотривалої пам'яті. При декількаразовому повторенні інформації тривала циркуляція цих імпульсів спричиняє структурні зміни в нейронах, що забезпечує довготривалу пам'ять. Зберігання інформації зумовлено, найвірогідніше, перебудовою молекул РНК і утворенням специфічних білків. Із усієї інформації, що надходить у мозок, у довготривалій пам'яті зберігається лише 1%. Основними властивостями пам'яті є: обсяг, тривалість, швидкість, точність та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші