Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лімбічна система та YY роль у вищій нервовій діяльності

Лімбічна система (первісний мозок) – сукупність структур, які беруть активну участь у підтриманні гомеостазу, вияві інстинктів, модуляції поведінки, виходячи з внутрішніх потреб організму. Розміщена ця система навколо верхньої частини стовбура мозку та утворює край, що сполучає кіркові та середньо- мозкові ділянки із нижчими центрами, які регулюють функції організму. Основу лімбічної системи складають структури старої та проміжної кори великого мозку, якими є морський коник, закрутка морського коника, поясна закрутка, а також такі підкіркові утворення як соскове тіло, мигдалеподібне тіло та інші. Об'єднуючи у своєму складі структури нюхового мозку (нюхові цибулини) і маючи двосторонні зв'язки з різними відділами головного мозку (гіпоталамусом, середнім мозком, мостом), лімбічна система виконує не лише нюхові функції, а й відіграє важливе значення в регулюванні функцій внутрішніх органів, бере участь у підтриманні стабільності внутрішнього середовища організму, координує вегетативні та соматичні рефлекси відповідно до емоційного стану. Вона забезпечує загальне пристосування організму до змін навколишнього середовища і визначає підсвідому, інстинктивну поведінку. Лімбічна система має зв'язки і з корою півкуль і бере активну участь у регуляції емоційних станів та мотивації поведінки, у процесах навчання і пам'яті.

Емоції та мотивації

Емоції – це психічні реакції, що виникають у відповідь на дію подразників і виконують функцію оцінки діяльності людини та її результатів. Емоції виникають як узагальнені чуттєві реакції у відповідь на сигнали, які зумовлюють певні зміни у фізіологічному стані організму. Кожний прояв емоцій супроводжується активацією нервової системи, появою в крові гормонів (наприклад, адреналіну) і змінами діяльності фізіологічних систем організму. Фізіологічна основа емоцій – процеси, які є наслідком взаємодії кори, нервових центрів проміжного мозку і підкіркових структур лімбічної системи. Характер емоцій визначається потребами організму в даний момент і можливостями Ух задоволення. На відміну від тварин, виникнення емоцій у людини більше пов'язане з дією соціальних чинників. Виникли емоції у процесі еволюції, як форма мобілізації сил організму при небезпеці. Зовнішніми проявами емоцій є емоційні реакції (посмішка, плач тощо), емоційні стани (страх, тривога, настрій), емоційні стосунки (любов, ненависть тощо). У людини розрізняють такі емоції:

позитивні (підвищують життєдіяльність організму);

негативні (пригнічують життєдіяльність організму);

нижчі емоції (пов'зані із задоволенням біологічних потреб організму і спрямовані на підтримання гомеостазу, самозахисту та інстинктів);

вищі емоції (виникають у людини і пов'язані із задоволенням особистих та соціальних потреб – інтелектуальних, моральних, естетичних та ін.).

У психології виділяють десять фундаментальних емоцій людини (за Керрол Ізард): радість, інтерес-хвилювання, подив, горе-страждання, гнів, огида, зневаго, страх, сором, провина. А почуття поділяють на три групи: моральні (ставлення до людей), інтелектуальні (ставлення до пізнання, нового досвіду) та естетичні (ставлення, яке проявляється у художній оцінці і смаках).

Стосовно емоцій виявлено функціональну асиметрію: позитивні емоції пов'язані переважно з лівою, а негативні – з правою півкулею великого мозку.

Значення емоцій полягає в тому, що вони:

  • • впливають на процеси сприйняття, пам'яті, мислення, навчання і визначають поведінку людини;
  • • за їх допомогою здійснюється оцінка необхідності виконання тієї чи іншої дії;
  • • на їх базі виникає розуміння душевного стану інших людей, співчуття.

Мотивації (спонукання) – це фізіологічні процеси активації, які виникають в разі необхідності задовольнити ту чи іншу потребу організму. Фізіологічною основою є активація в пам'яті тих програм поведінки, які здатні задовольнити потребу організму. Мотивації можуть бути як усвідомленими, так і неусвідомленими (потяги), нижчими (первинні, біологічні) і вищими (вторинні, соціальні). Складні форми мотивації людини, які проявляються на усвідомленому рівні, називають інтересами. Зазвичай мотивації є вродженими і формуються на основі спадкових механізмів.

Способи керування емоціями

Життя людини без емоцій неможливе. Кожна людина повинна вміти насичувати своє життя позитивними емоціями і запобігати розвиткові негативних, які можуть призводити до різноманітних психічних і соматичних захворювань. Основними способами керування емоціями є:

■ виховання волі для свідомого керування вчинками;

■ самоаналіз для вияснення причин негативних емоцій та їх наслідків;

■ зміна діяльності й оточення, що дозволяє швидше забути щось неприємне;

■ помірна фізична активність, особливо на природі;

■ спеціальний аутотренінг (самонавіювання) тощо.

Негативний вплив на загальний стан організму мають емоційні стреси. Основними чинниками, що їх спричинюють, є тривалі сильні негативні емоції, пов'язані з труднощами у навчанні, вихованням у сім'ї. Реакція на будь-який стресор проявляється тріадою Сельє, а саме: 1) підвищенням в крові гормонів надниркових залоз; 2) зникненням з крові лімфоцитів; 3) появою в шлунку та дванадцятипалій кишці виразок.

Небезпечними для людини є тривала дія стресових чинників (стресорів), коли немає можливості пристосуватися до вимог ситуації. За цих умов стреси, особливо емоційні, виснажують організм і призводять до психічних зривів і захворювань.

Гіпоталамус та його роль у формуванні мотивації

Гіпоталамус – відділ проміжного мозку, що є вищим центром регуляції вегетативних та ендокринних функцій організму. Гіпоталамус пов'язаний з багатьма відділами ЦНС (спинним мозком, корою великого мозку), а також з ретикулярною формацією та лімбічною системою. Експериментально доведено, що стимуляція гіпоталамуса викликає у тварин і людини емоційні реакції. Гіпоталамус має безпосередній вплив на формування і виявлення життєвих потреб, зокрема голоду, спраги, статевого потягу, що супроводжуються відповідними емоційними та поведінковими реакціями.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші