Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Антропогенез та його рушійні сили

Антропогенез – виникнення і формування людини в процесі еволюції.

Питання про рушійні сили антропогенезу вперше детально розглянув Ч. Дарвін у книзі "Походження видів та статевий добір" (1871) та статті "Про вираження емоцій у людини й тварин" (1872). Поширюючи на людину дію біологічних закономірностей, учений дійшов висновку про вирішальну роль природного добору в переході людей до прямоходіння, в удосконаленні руки, розвиткові мозку та членороздільної мови. На відміну від Дарвіна Ф. Енгельс приділяв велику увагу соціальним рушійним силам. Він створив трудову теорію антропогенезу, яку виклав в статті "Роль праці в процесі перетворення мавпи в людину" (1884).

Рушійні сили антропогенезу

Біологічні чинники еволюції

Соціальні чинники еволюції

Головні: природний добір.

Елементарні: спадкова мінливість, дрейф генів, ізоляція, популяційні хвилі

Трудова діяльність.

Суспільний спосіб життя.

Мова та абстрактне мислення

У сучасній науці міцно утвердилася думка про те, що вирішальний вплив на антропогенез справили природні умови. АридизаЦія клімату (посуха) на Африканському континенті спричинила зменшення площ лісів і збільшення розмірів відкритих ділянок. Нові природні умови активізували перехід частини вищих приматів до прямо- ходіння, з'явилися двоногі мавпи – австралопітеки. Значне місце в раціоні цих істот посіла м'ясна їжа, потреба в якій стимулювала розвиток полювання, збільшення маси та вдосконалення функцій мозку. Пристосовуючись до нових умов життєдіяльності, австралопітеки почали використовувати природні знаряддя праці. "Предметна" діяльність сприяла вдосконаленню верхніх кінцівок, еволюції нервової системи й поведінки попередників людини.

Якісні особливості еволюції людини

Походження сучасної людини як біологічного виду якісно відрізняється від видоутворення у тваринному світі. Еволюція людини відбувалася не тільки під впливом біологічних, а й соціальних чинників. Якщо тварини пристосовувалися до природних умов завдяки змінам у їхньому організмі, то людина пристосовується до умов довкілля, користуючись знаряддями праці, вогнем, виготовляючи одяг, будуючи житло. Велике значення в процесі еволюції мала поява альтруїзму (здатність до самопожертви заради інших). Еволюція людини вийшла з-під провідного контролю біологічних чинників і на сучасному етапі спрямовується дією соціальних рушійних сил антропогенезу. Дія певних біологічних чинників на сучасному етапі не припинилася:

  • • у результаті дії природного добору в людини вирбляється стійкість до інфекційних хвороб;
  • • не припинився в сучасної людини і мутаційний процес,
  • • у малих популяціях велике значення мають процеси дрейфу генів1,
  • • у процесі історичного розвитку внаслідок міжрасових шлюбів у великих популяціях відсутні чіткі межі між расовими типами людей, що обумовлюється обміном генів.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші