Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЗЧЕПЛЕНЕ УСПАДКУВАННЯ. ГЕНОТИП ЯК ЦІЛІСНА СИСТЕМА

Зчеплене успадкування

Учені вже давно звернули увагу на те, що кількість спадкових ознак організмів значно перевищує кількість їх хромосом у гаплоїдному наборі. Отже, в кожній хромосомі є не один, а багато генів. Разом з ознаками, які успадковуються незалежно, існують і такі, що успадковуються зчеплено одна з одною, оскільки визначаються генами, розташованими в одній хромосомі. Такі гени утворюють групу зчеплення. Кількість груп зчеплення в організмів певного виду дорівнює кількості хромосом у гаплоїдному наборі (наприклад, у людини 1n = 23).

Зчеплене успадкування – це успадкування ознак, гени яких локалізовані в одній хромосомі.

Гени однієї хромосоми утворюють групу зчеплення. Кількість груп зчеплення дорівнює кількості пар хромосом. Якщо гени розташовані в одній парі гомологічних хромосом, то генотип особини і гамети записують в такому вигляді:

При повному зчепленні генів

Дві паралельні лінії символізують пару гомологічних хромосом.

Між гомологічними хромосомами в процесі мейозу може здійснюватись обмін ідентичними ділянками (кросинговер). У результаті кросинговеру гомологічні хромосоми обмінюються алельними генами. При наявності кросинговера між хромосомами в особин утворюються не два, а чотири типи гамет: некросоверні (їх завжди більше) і кросоверні.

При неповному зчепленні генів

Організми, що виникають від з'єднання кросоверних гамет, називають кросоверами, або рекомбінантами, а ті, що виникають із некросоверних гамет, – некросоверами.

Експериментально явище зчепленого успадкування довів американський генетик Т. X. Морган зі своїми співробітниками за допомогою дослідів із плодовою мушкою – дрозофілою (Drosophila melanogaster).

У першому варіанті від аналізуючого схрещування дигетерозиготної особини (самець) з рецесивною дигомозиготою отримано лише дві групи нащадків. За отриманими результатами Т. X. Морган припустив, що гени забарвлення тіла й форми крил містяться в одній хромосомі. Тому будуть утворюватися два типи гамет і в поєднанні з гаметами одного типу самки будуть утворюватися лише дві групи особин з такими самими фенотипами, що й у батьків. Тобто буде спостерігатися зчеплене успадкування з повним зчепленням генів.

У другому варіанті Морган отримав, крім двох груп, подібних до батьківських (по 41,5%), ще дві групи особин (по 8,5%), які мали "перехрещені" комбінації ознак. На підставі цих даних учений припустив, що гени, які визначають забарвлення тіла і форму крил, розташовані в одній хромосомі, але в процесі мейозу під час утворення гамет гомологічні хромосоми можуть обмінюватися діляками, тобто має місце явище, яке дістало назву перехресту хромосом, або кросинговеру. У цьому випадку відбувається зчеплене успадкування з неповним зчепленням генів.

Закон зчепленого успадкування (Т. X. Морган, 1911)

Зчеплені гени, які локалізовані в одній хромосомі, успадковуються разом і не виявляють незалежного розподілу

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші