Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ембріологічні докази

Ембріологія – наука про зародковий розвиток організмів. Одним із засновників цієї науки є К. Бер, який відкрив яйцеклітину у ссавців, уточнив вчення про зародкові листки і детально описав особливості розвитку зародка у представників усіх класів хребетних тварин (1828). Ці дослідження дозволили йому відкрити закон зародкової подібності і закласти основи порівняльної ембріології. Дещо пізніше К. Бер та Ч. Дарвін вперше помітили, що в індивідуальному розвитку особини повторюються стадії історичного розвитку виду. Прикладом такого повторення (рекапітуляції) ε наявність хвоста, зябрових щілин у зародків плазунів, птахів, ссавців. Пізніше це явище докладно описав Ф. Мюллер, закон сформулював Е. Геккель, розвинув його О. М. Сєверцов у теорії філембріогенезу.

Біогенетичний закон Геккеля-Мюллера (1866)

Індивідуальний розвиток (онтогенез) будь-якого організму є стислим повторенням історичного розвитку (філогенезу) виду, до якого він належить.

Поправками до біогенетичного закону є те, що:

  • • у зародків повторення філогенезу може порушуватись в зв'язку з пристосуванням життя в онтогенезі (наприклад: зовнішні зябра у пуголовка);
  • • онтогенез не повністю відображає філогенез (наприклад: у зародка змії закладаються зразу всі хребці, тобто їх кількість не збільшується поступово);
  • • в онтогенезі відбувається повторення зародкових стадій розвитку, а не дорослих форм (наприклад: у зародків ссавців утворюється не зябровий апарат дорослої риби, а лише закладка зябрового апарату зародків риб).

На основі доповнень М. О. Сєверцова існують сучасні уявлення про біогенетичний закон:

  • 1) у процесі онтогенезу має місце випадання окремих етапів історичного розвитку;
  • 2) відбувається повторення зародкових стадій предків, а не дорослих форм;
  • 3) виникнають зміни, мутації, яких не було у предків.

Порівняльно-анатомічні докази

Порівняльна анатоміяце наука, яка займається вивченням подібності та відмінності в будові тварин, чим допомагає з'ясувати родинні зв'язки між різними групами тварин і їх походження в процесі еволюції. Без порівняльної анатомії неможливе розв'язання такої важливої проблеми, як еволюція органічного світу. Після виходу в світ праць Ч. Дарвіна порівняльна анатомія отримала поштовх до розвитку і, в свою чергу, зробила значний внесок у розвиток дарвінізму. Основними порівняльно-анатомічними доказами еволюції є гомологічні, аналогічні, рудиментрані та атавістичні органи чи прояви ознак.

Гомологічні органице органи, які подібні за будовою та походженням, але виконують різні функції. Є результатом дивергенції. Прикладом гомологічних органів є кінцівки у різних класів хребетних (ласт тюленя і кінцівка крота), листок яблуні та колючка кактуса, кореневище пирію і бульби картоплі, вуса у суниць і цибулина цибулі.

Аналогічні органице органи, які виконують подібні функції, але не мають спільного плану будови і походження. Є результатом конвергенції. Прикладом аналогічних органів є крила метеликів і крила птахів, крило зяблика і крило бджоли, зябра раків і зябра риб, бульби картоплі і кореневі бульби жоржини, передні кінцівки крота і комахи ведмедки.

Атавізми – випадки повернення в окремих особин до ознак предків. Прикладом атавізмів є багатососковість у людини, густий волосяний покрив у людини, бічні пальці у коней, смугастість у поросят домашніх свиней. Виникнення атавізму в онтогенезі особини пояснюється тим, що гени, які відповідають за дану ознаку, зберігаються в еволюції даного виду, але їхня дія при нормальному розвитку блокується генами-репресорами. Через багато поколінь в онтогенезі окремих особин через різні причини блокуюча дія може бути знята і ознака знову проявляється. Інколи атавізм виникає при регенерації втрачених особиною органів.

Рудименти – органи, що втратили в процесі еволюції початкове значення для збереження виду і знаходяться в стадії зникнення. Рудиментарні органи закладаються в період ембріонального розвитку, але повністю не розвиваються. Іноді рудименти виконують інші функції порівняно з гомологічними органами інших організмів. Так, рудимент апендикс людини виконує функцію лімфоутворення. Рудименти тазового пояса кита і кінцівок пітона підтверджують факт походження китів від наземних четвероногих, а пітонів – від предків із розвиненими кінцівками. Рудиментами також є грифільні кісточки у коней, лусочки на кореневищах рослин, залишок третьої повіки у людини, очі у протеїв і кротів та ін.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші