Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Природознавство arrow Біологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Біогеографічні докази

Біогеографіянаука, що вивчає закономірності географічного поширення тварин і рослин та їхніх угруповань, а також характер фауни і флори окремих територій. Біогеографія поділяється на зоогеографію (географію тварин) та фітогеографію (географію рослин). Вивчення флори і фауни різних материків дозволяє відновити загальний перебіг еволюційного процесу.

Ендеміки – види рослин або тварин, поширення яких обмежене невеликою географічною територією. Розвиток ендемії найчастіше пов'язаний з географічною ізоляцією. Наприклад, найбільш раннє відокремлення Австралії від південного материка Гондвани (понад 120 млн років) призвело до самостійного розвитку ряду тварин. Не відчуваючи тиску з боку хижаків, які відсутні в Австралії, тут збереглися першозвірі (качкодзьоб, єхидна, проєхидна) та сумчасті (кенгуру, коала).

Релікти – рідкісні види рослин або тварин, які залишилися існувати на даній території і збереглися з минулих геологічних часів. Для них характерні ознаки вимерлих груп минулих епох. Вивчення реліктових форм дозволяє відновити вигляд зниклих організмів, відтворити умови їх проживання і спосіб життя. Реліктовими видами є гатерія, латимерія, гінкго дволопатеве, єхидна, довгоп'ят, мечохвіст. На території України серед рослин-реліктів збереглися азалія жовта, сосна крейдяна, тис ягідний. Серед тварин реліктами є хохуля звичайна, тхір-перев'язка та ін.

Синтетична теорія еволюції (СТЕ) – комплекс уявлень, які е синтезом основних положень дарвінізму, генетики популяцій та екології. Виникла в 20-50 роках XX сторіччя в результаті досліджень таких видатних вчених, як: С. С. Четвериков, С. Райт, Ф. Г. Добржанський, 1.1. Шмальгаузен, О. М. Сєверцов, Дж. Холдейн, Е. Майр та ін. Термін "синтетична теорія" походить від назви книги відомого англійського еволюціоніста Дж. Хакслі "Еволюція: сучасний синтез" (1942).

Основні положення СТЕ

  • 1. Єдиним джерелом спадкової мінливості є мутації.
  • 2. Усі еволюційні перетворення відбуваються в популяціях, які є елементарною одиницею еволюції.
  • 3. Елементарними чинниками еволюції є дрейф генів, популяційні хвилі й ізоляція. Ці чинники мають випадковий і неспрямований характер і є чинниками- постачальниками матеріалу для добору.
  • 4. Існує три види еволюційного процесу: макроеволюція, видоутворення та макроеволюція.
  • 5. Рушійною силою еволюції є природний добір, який діє на сукупність фенотипів популяції.
  • 6. Природний добір буває рушійним, стабілізуючим та розриваючим (дизруптивним).
  • 7. Будь-яка систематична група може або процвітати (біологічний прогрес), або вимирати (біологічний регрес).
  • 8. Біологічний прогрес досягається завдяки змінам у будові організмів: ароморфозам, ідіоадаптаціям та загальній дегенерації.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші