Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік у банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік операцій з лізингу (оренди)

У розділі розглядається організація обліку операцій з лізингу. Дається характеристика обліку фінансового та оперативного лізингу.

Організація обліку операцій з лізингу

Лізинг (оренда) – це угода, за якою лізингодавець передає лізингоодержувачу право користування активом за плату та на певний період часу.

Залежно від умов щодо передавання всіх ризиків і вигод, пов'язаних з правом власності на актив, лізинг (оренда) розглядається як фінансовий або оперативний.

Фінансовий лізинг (оренда) – це оренда, умовами якої передбачається передавання всіх ризиків і вигод, пов'язаних з правом власності на актив. Право власності може з часом, передаватися або не передаватися.

Фінансовий лізинг має відповідати таким критеріям:

  • – наприкінці строку дії лізингу (оренди) право власності або інші речові права на актив переходять до лізингоодержувача;
  • – лізингоодержувач має право на купівлю цього активу за ціною, яка значне нижча від справедливої вартості на дату реалізації цього права, а на початку строку лізингу (оренди) є обгрунтована впевненість у тому, що це право буде реалізовано;
  • – строк дії лізингу (оренди) становить більшу частину строку корисного використання активу навіть за умови, що право власності не передаватиметься;
  • – на початку строку дії лізингу (оренди) теперішня вартість мінімальних лізингових (орендних) платежів має бути не меншою, ніж справедлива вартість активу, переданого в лізинг (оренду);
  • – активи, передані в лізинг (оренду), мають спеціалізований характер, тобто лише лізингоодержувач може користуватися ними без суттєвих модифікацій.

Підтвердженням належності операції до фінансового лізингу (оренди) можуть бути такі умови:

  • – у разі припинення лізингу (оренди) лізингоодержувачем пов'язані з цим збитки лізингодавця покладаються на лізингоодержувача;
  • – прибутки або збитки від коливань справедливої вартості ліквідаційної суми належать лізингоодержувачу;
  • – лізингоодержувач має змогу продовжити строк дії договору про лізинг (оренду) за плату, яка нижча від ринкової.

За фінансовим лізингом (орендою) активи відображаються на балансі лізингоодержувача.

В угоді про фінансовий лізинг (оренду) може передбачатися розрахунок лізингових (орендних) платежів на весь строк лізингу (оренди):

Дата

платежу

Мінімальна сума лізингових (орендних) платежів, шо сплачується регулярно

Фінансові

витрати

(відсотки)

Компенсація вартості об'єкта лізингу (оренди)

Залишок зобов'язання з лізингу (оренди) на кінець періоду

1

2

3

4

5

Оперативний лізинг (оренда) – це оренда, умовами якої не передбачається передавання всіх ризиків і вигод, пов'язаних з правом власності на актив.

Для відображення операцій з лізингу (оренди) в бухгалтерському обліку нам необхідно розглянути такі терміни:

Гарантована ліквідаційна вартість:

  • – для лізингоодержувача – частина ліквідаційної вартості, що гарантується до сплати лізингоодержувачем або пов'язаною з ним стороною;
  • – для лізингодавця – частина ліквідаційної вартості, що гарантується до сплати лізингоодержувачем або незалежною третьою стороною, яка здатна за своїм фінансовим станом відповідати за гарантією.

Негарантована ліквідаційна вартість – частина ліквідаційної вартості об'єкта оренди, отримання якої лізингодавцем не забезпечується або гарантується лише пов'язаною з ним стороною.

Лізингова (орендна) ставка процента – ставка процента, за якою теперішня вартість суми мінімальних лізингових (орендних) платежів та негарантованої ліквідаційної вартості дорівнює справедливій вартості об'єкта фінансового лізингу (оренди) на початок строку лізингу (оренди).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші