Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Соціологія arrow Технології соціально-педагогічної роботи з сім’ями
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Юридичне оформлення прийомної сім'ї

Районні/ міські центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді після проходження кандидатами підготовки та проведення взаємодобору дітей до сім'ї передають по акту до районних/ міських служб у справах дітей пакет документів про прийомних батьків. Служба у справах дітей готує висновок про можливість створення прийомної сім'ї на підставі перевірки документів та інформації про родину кандидатів.

Кандидатури прийомних батьків та дітей, які влаштовуються на виховання, відповідно до положення про прийомну сім'ю, розглядаються на засіданні опікунської ради.

На оформлення статусу родини органи місцевої виконавчої влади, спеціалісти служб у справах дітей готують відповідні документи (проект рішення про створення прийомної сім'ї, проект договору про влаштування дітей на виховання і спільне проживання у прийомній сім'ї, спеціальні положення щодо тексту договору, що враховують специфічні потреби та умови діяльності прийомної сім'ї, проект рішення про влаштування дитини у прийомну сім'ю). Важливо зауважити, що до розробки проектів документів залучаються спеціалісти центрів соціальних служб, які проводили попередню роботу з кандидатами і мають відомості про специфічні умови та потреби сім'ї [77].

Крім документів, які готуються на батьків, готується відповідний пакет документів на кожну дитину, яка має переходити в прийомну сім'ю. Оригінали відповідних документів передаються прийомним батькам як таким, що представляють законні інтереси дитини.

Відповідальність за створення та функціонування прийомних сімей покладається на райдержадміністрацію або виконавчий комітет міськради. Безпосередня робота з кандидатами на створення прийомної сім'ї та діючим прийомним сім'ям з 2006 року покладається на місцеві служби у справах дітей і центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді [91, с. 241-257].

Рішення про створення прийомної сім'ї приймається районною чи районною в містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчим комітетом міської (міст республіканського (Автономної Республіки Крим) і міст обласного значення) ради в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про її утворення, укладається договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї на виховання та спільне проживання. При цьому особлива увага приділяється визначенню обов'язків сторін, які підписують угоду/ договір: державної адміністрації (виконкому міської ради) та батьків [43].

Відповідно з договором прийомні батьки та батьки-ви- хователі зобов'язуються:

 • 1) створити належні умови для всебічного розвитку дітей, одержання ними освіти, підготовки до самостійного життя та праці;
 • 2) захищати права та інтереси дітей;
 • 3) проводити щороку медичне обстеження дітей та виконувати рекомендації лікарів-спеціалістів;
 • 4) співпрацювати з центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у ході здійснення соціального супроводження відповідно до порядку соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
 • 5) у разі виникнення в прийомній сім'ї несприятливих умов для утримання, виховання і навчання прийомних дітей повідомляти про це місцеву службу у справах неповнолітніх;
 • 6) у роботі з дітьми дотримуватись вимог законодавства України про захист інтересів дітей та охорону дитинства;
 • 7) співпрацювати з місцевими службами у справах неповнолітніх та соціальними службами, залучати спеціалістів до вирішення проблемних питань;
 • 8) використовувати в повному обсязі та за призначенням державну соціальну допомогу, надану дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, які виховуються в сім'ї, на забезпечення їх повноцінного харчування, утримання, виховання, розвитку і освіти.

Орган, який прийняв рішення про утворення прийомної сім'ї відповідно із договором бере на себе такі зобов'язання:

 • 1) забезпечити соціальне супроводження прийомної сім'ї, закріплення за нею соціального працівника;
 • 2) забезпечити щорічне безоплатне медичне обстеження дітей;
 • 3) здійснювати координацію діяльності відповідних районних (міських) установ та організацій, пов'язану із захистом прав дітей, та нести відповідальність за функціонування прийомної сім'ї згідно із законодавством.

У разі порушення або неналежного виконання умов договору кожна із сторін має право звернутися до суду.

Сім'я отримує юридичний статус "прийомної" після підписання відповідного рішення. Соціальні виплати на дітей розпочинаються на підставі підписання договору про влаштування дитини (дітей).

Однією із умов функціонування прийомної сім'ї є матеріальна підтримка з боку держави, оскільки 6 лютого 2006 року Постановою Кабінету Міністрів України №106 було визначено новий механізм фінансування інститутів виховання та порядок призначення і виплат державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною".

На підтримку прийомних дітей щомісячно виділяється державна соціальна допомога, що становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку. Якщо на дитину виплачується пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога, то розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами і загальними виплатами на дитину. Одному із прийомних батьків виплачується грошове забезпечення з розрахунку 35% розміру соціальної допомоги на кожну прийомну дитину, яка виховується в сім'ї. Нарахування грошового забезпечення починається з моменту влаштування дитини в сім'ю.

Призначення і виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюються управліннями (відділами) праці та соціального забезпечення населення за місцем проживання дитини. У разі затвердження нового рівня прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується без додаткового звернення батьків.

Відповідно до законодавства прийомним сім'ям може надаватися матеріальна, фінансова та інша благодійна допомога підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадськими об'єднаннями, фондами, фізичними особами. Залучення позабюджетних коштів дозволяє покращити умови розвитку та виховання дітей і така практика широко використовується в регіонах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші