Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Право arrow Адміністративне право України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місцеве самоврядування

Конституція наділяє громадян України правом безпосереднього і самостійного управління територією, на якій вони проживають. Таке управління має назву місцеве самоврядування і визначається як право територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Повноваження органів місцевого самоврядування

Проаналізувавши Закон "Про місцеве самоврядування в Україні", можна виділити наступні групи повноважень органів місцевого самоврядування в сфері державного управління.

  • контрольні повноваження;
  • організаційні повноваження;
  • забезпечувальні повноваження;
  • дозвільно-реєстраційні повноваження.

Контрольні повноваження органів місцевого самоврядування

Контрольні повноваження органів місцевого самоврядування полягають у наступному:

  • – заслуховування повідомлень керівників органів внутрішніх справ про їх діяльність щодо охорони громадського порядку на відповідній території, порушення перед відповідними органами вищого рівня питання про звільнення з посади керівників цих органів у разі визнання їх діяльності незадовільною;
  • – здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності;
  • – здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням цін і тарифів;
  • – здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів тощо.

Організаційні повноваження органів місцевого самоврядування

Організаційні повноваження органів місцевого самоврядування включають: прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади і місцевого самоврядування; сприяння здійсненню інвестиційної діяльності на відповідній території; організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників;

Забезпечувальні повноваження органів місцевого самоврядування

Забезпечувальні повноваження органів місцевого самоврядування поділяють: у сфері захисту прав і свобод людини; у сфері забезпечення законності, громадської, національної безпеки та оборони.

Дозвільно-реєстраційні повноваження органів місцевого самоврядування

Дозвільно-реєстраційні повноваження: розгляд і узгодження планів підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, здійснення яких може викликати негативні соціальні, демографічні, екологічні та інші наслідки, підготовка до них висновків і внесення пропозицій до відповідних органів; видача ордерів на заселення житлової площі в будинках державних та комунальних організацій; реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; погодження питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення.

Прокуратура як суб'єкт адміністративних повноважень

Повноваження прокурорів, організація, засади та порядок діяльності прокуратури визначаються Конституцією, Законом України від 14.10.2014 р. "Про прокуратуру" та іншими законодавчими актами.

Прокуратура України не відноситься до будь-якої з гілок державної влади і є єдиною централізованою системою органів, які здійснюють свої повноваження на підставі додержання Конституції та чинних на території України законів, незалежно від будь-яких органів державної влади, посадових осіб, а також рішень громадських об'єднань чи їх органів.

Систему органів прокуратури становлять: Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури; місцеві прокуратури; військові прокуратури.

Президент України

За визначенням Конституції, Президент України є главою держави і виступає від її імені. Він є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції, прав і свобод людини і громадянина. Зважаючи на такий статус, Президент України не входить до будь-якої з гілок державної влади структурно, але, водночас, має повноваження щодо усіх трьох гілок влади (законодавча влада – право законодавчої ініціативи, право вето, підписання законів; виконавча влада – кадрові повноваження; судова влада – утворення судів, здійснення помилування, призначення та звільнення третини складу Конституційного Суду України).

Рада національної безпеки і оборони України

Особливий інтерес становить координаційний орган з питань національної безпеки і оборони, який створюється при Президентові України – Рада національної безпеки і оборони України. До складу РНБО України за посадою входять Прем'єр- міністр України, Міністр оборони України, Голова Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України. Усі перелічені особи є посадовцями органів виконавчої влади і, звичайно, силових відомств.

Функції Ради національної безпеки і оборони України

Функціями Ради національної безпеки і оборони України є: 1) внесення пропозицій Президентові України щодо реалізації засад внутрішньої і зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони; 2) координація та здійснення контролю за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони у мирний час; 3) координація та здійснення контролю за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони в умовах воєнного або надзвичайного стану та при виникненні кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші