Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сучасне тлумачення предмета психології

Психологія – це наука про факти, закономірності та механізми психіки, як створюваного у мозку образу дійсності, на основі і за допомогою якого здійснюється регуляція діяльності, що має у людини особистісний характер.

Психічні факти або явища утворюють психіку, внутрішній світ. Наприклад, фактом психіки є те, що стіна сприймається як біла і вдень, і в сутінки. Такою постійністю характеризуються і образи звуку, розміру, форми. Психологія не тільки описує факти, але й вивчає умови їх появи (процес формування).

Крім вивчення фактів, їх закономірностей, в задачі психології входить і розкриття їх механізмів. Так, постійність величини предмета при сприйманні його на різних відстанях забезпечує співвідносна оцінка розміру зображення на сітківці і розташування ока.

Психічні факти поділяють на три групи: процеси, стани і властивості. Явище розглядається як процес, коли воно розгортається у часі, закономірно змінюється у певній послідовності етапів. Стан – ситуативно залежне психічне явище, яке змінюється зі зміною оточуючих умов. Наприклад, настрій людини може змінитись дуже швидко під впливом ситуації. Властивість – тривале психічне явище, яке зберігається відносно незмінним у різних ситуаціях. Так, характер людини не змінюється щодня, а є стійким утворенням, що відзначає людину протягом багатьох років її життя. Класифікація психічних явищ відображена у табл. 1.

Таблиця 1

Класифікація психічних явищ

Психічні явища

Процеси

Стани

Властивості

Пізнавальні

Емоційно-вольові

Відчуття

Сприймання

Мислення

Пам'ять

Уява

Емоції

Воля

Настрій

Самопочуття

Бадьорість

Втома

Потреба

Темперамент

Характер

Здібності

Психіка як форма відображення

Для вітчизняної психології характерна позиція, згідно з якою психіка розглядається як форма відображення. Відображення – філософська категорія, що позначає явище, властиве всій дійсності. Відображення виявляється у здатності кожного об'єкта дійсності закарбовувати зовнішні впливи у відповідності з характером впливу і формою існування матерії. Один і той же вплив залишає різний слід на різних об'єктах, залежно від якостей останніх (ніж розрізає хліб, а на сталевій поверхні залишає лише подряпину).

Відомий філософ XIX ст. Фрідріх Енгельс виділив такі форми відображення, як механічна, фізична, хімічна, біологічна, психічна, соціальна. Кожна наступна форма відображення з поданого переліку є складнішою за попередню і включає в себе ознаки всіх простіших форм. Прикладом механічного відображення є руйнування внаслідок буревію; хімічної – молекулярна взаємодія між різними речовинами (хімічні реакції). Всьому живому притаманна біологічна форма відображення, а на певному етапі еволюції живого світу з'являється психіка. Таким чином, психічна форма відображення містить у собі ознаки і механічної, і фізичної, і хімічної, і біологічної форм відображення. Психічне відображення притаманне лише живим організмам, в яких відбуваються хімічні, фізичні, механічні процеси.

Найважливіша відмітна властивість психічного відображення – це активність, що виявляється у:

  • 1) перетворенні фізико-хімічних якостей подразників, що діють на нервові органи, на психічні властивості образів предметів;
  • 2) пошуку та виборі варіантів поведінки;
  • 3) ситуативній незалежності (відображення минулого, теперішнього і майбутнього);
  • 4) здатності до саморозвитку;
  • 5) варіабельності образів залежно від суб'єкта.

Психіка – це властивість високоорганізованої матерії, що є особливою формою відображення суб'єктом об'єктивної реальності (О.М. Леонтьев).

Психіка людини якісно відрізняється від психіки тварини. Зоопсихологія вивчає психіку тварини, загальна психологія – психіку людини.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші