Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристики свідомості. Несвідоме

Психіка людини характеризується різними рівнями. Вищий рівень психіки – свідомість, що виникла як результат суспільно- історичних умов формування її в трудовій діяльності й у спілкуванні з іншими людьми.

Характеристики свідомості

 • - Сукупність знань. Людина сприймає оточуючий світ, може мислити про явища, які не досяжні для сприймання, уявляти майбутнє і зберігати попередній досвід.
 • - Відокремлення "я" від "не я". Тобто людині притаманна самосвідомість, самовиховання і самовдосконалення. – Забезпечує цілеспрямовану діяльність шляхом постановки цілі, як ідеального образу майбутнього результату діяльності.
 • - Включає дієве ставлення людини до того, що вона пізнає. Важливими умовами виникнення і розвитку свідомості є спільна діяльність, спілкування, мова, за допомогою якої людина збагачується досвідом попередніх поколінь.

Несвідоме – нижчий рівень психіки людини. До сфери несвідомого належать ті психічні явища, які людина не здатна планувати і контролювати, стани, коли людина неповно орієнтується в часі й просторі, коли порушується мовлення.

Несвідомі психічні явища є досить різноманітними, серед них вирізняють нормальні і патологічні (табл. 2). Нормальні несвідомі явища перебувають у зв'язку зі свідомими. Вирізняють групу несвідомих психічних явищ, які ще не стали свідомими (потяги, установки), або такі, що вже перестали усвідомлюватись (автоматизовані дії, навички), а також такі, що ніколи не переходять у свідоме (сновидіння). У деяких випадках несвідомі явища є ознакою порушень нервової системи людини (марення, сновидіння).

Таблиця 2

Класифікація несвідомих психічних явищ

Нормальні

Патологічні

 • - Сновидіння
 • - Реакції на невідчутні, але реально діючі подразники
 • - Автоматизовані дії
 • - Мотиви (потяги, установки), які були або можуть стати усвідомленими

- Марення – Галюцинації

Фізіологічною основою двох рівнів психіки людини є різна міра активації кори головного мозку. Так, під час сну активність кори головного мозку знижується. Потреба уві сні є природною і забезпечує нормальне психосоматичне здоров'я людини.

Тривалість сну 7-8 годин – у 34%, 8-9 – у 45% людей. Найбільше бажання спати людина відчуває у період від 14 до 17 години, найменше – о 5 та 24 годині. Вночі знижується продуктивність діяльності та уважність людини. Аварії на Чорнобильській АЕС, на хімічному підприємстві у Бхопалі (Індія) стались після опівночі.

Нічний сон включає чотири фази, що змінюються циклічно через 90 хвилин.

 • – 1 фаза – перехід від бадьорості до сну. У людини іноді з'являються образи, схожі на фото.
 • – 2 фаза – глибокий сон, людину важко розбудити.
 • – 3 фаза – людина слабко відгукується на зовнішні впливи.
 • – 4 фаза – виникає в першу половину ночі.

У момент переходу від четвертої до першої фази виникає парадоксальний чи швидкий сон, під час якого людина завжди бачить сновидіння. Парадоксальний сон триває 20% від загальної тривалості сну дорослої людини. Природу сновидінь намагаються пояснити теорії сну.

3. Фрейд вважав, що сон дозволяє виявити, побачити підсвідоме .

Теорія повторення (Крік, Мітчисон, 1983) стверджує, що уві сні людина оглядає і впорядковує інформацію.

Теорія виживання доводить, що сновидіння дозволяють переосмислити отриманий за день досвід, особливо складні ситуації, бажання, ідеї (Павлідес, Вінсон, 1989).

Для активаційно-синтетичної теорії Дж. Аллана Хобсона (1977,1988) сон – побічний продукт біологічної активності мозку. Під час сну зростає кількість речовин, які збуджують деякі центри кори головного мозку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші