Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи психологічних досліджень

У психологічних дослідженнях вивчаються психічні факти, їх механізми й закономірності. Головною особливістю психічного факту є те, що він становить внутрішнє єство людської поведінки, а тому доступний вивченню лише опосередковано (С.Л. Рубінштейн, Г.С. Костюк, О.М. Леонтьев, С.Д. Максименко, А.В. Петровський). Наприклад, дитина переживає радість від того, що намалювала малюнок: посміхається, демонструє малюнок дорослим, коментує свій успіх. Проте саме переживання радості залишається прихованим. Опосередковане вивчення психічних явищ означає, що дослідник спирається на зовнішні їх показники – дії людини та її мовлення, де об'єктивуються (виявляються) психічні процеси і стани. Додатковими показниками слугують виразні рухи (міміка, жести), інтонації мовлення.

Засобами психологічного дослідження виступають методи - певні шляхи збору наукових фактів, які потім слугують предметом теоретичного аналізу. Методи психології відображають специфіку психологічних фактів або явищ. їх можна розподілити на п'ять груп.

Перша група вирізняється за організаційним критерієм і включає:

  • - Порівняльний метод, який ще називають методом вікових або поперечних зрізів. Він передбачає одночасне вивчення певного психічного явища у різних вікових груп з метою виявлення його динаміки;
  • - Лонгітюдний – передбачає дослідження динаміки певного психічного явища у одних і тих же конкретних дітей або їх груп протягом тривалого часу (кількох років);
  • - Комплексний – у дослідженнях беруть участь різні спеціалісти (фізіологи, гігієністи, педагоги і психологи).

Друга група – це емпіричні методи (дослідницькі), до яких належить:

  • - спостереження;
  • - самоспостереження;
  • - експеримент – природний, лабораторний.

Третя група – психодіагностичні методи – виявляють актуальний рівень розвитку психіки чи особистості (тести). Вони

використовуються для з'ясування того, наскільки психічні якості людини відповідають раніше виявленим нормам та стандартам. Тести мають традиційну структуру, що складається з системи коротеньких завдань, варіанти виконання яких заздалегідь передбачаються і відповідають різним рівням розвитку властивості, що діагностується.

Четверта група – додаткові методи, які самі по собі не забезпечують достатньої об'єктивності результатів – аналіз продуктів діяльності, аналіз документів, біографічні методи, бесіда, інтерв'ю.

П'ята група – методи обробки результатів, що включають кількісну обробку методами математичної статистики (кореляційний, дисперсійний, факторний аналізи) та якісну обробку шляхом диференціації результатів за типами, видами, варіантами, їх категоризацію.

Основні дослідницькі методи в психології – спостереження та експеримент. Наукове спостереження відрізняється від побутового. Воно не просто описує, констатує явища, але й намагається їх пояснити. Ознакою науково-психологічного спостереження виступає наявність плану, гіпотези, програми, схеми, протоколів та інших засобів фіксації. Різновидом спостереження є аналіз результатів діяльності.

Експеримент – з'являється в кінці XIX століття. Це був дуже важливий момент, що прискорив відокремлення психології від філософії в самостійну науку. На відміну від спостереження, в експерименті дослідник активно змінює умови діяльності досліджуваного з метою виявлення психологічного факту, який вивчається. Основними видами експерименту є лабораторний і природній. Лабораторний проводиться в умовах лабораторії за допомогою приладів, досліджуваний знає, що є об'єктом вивчення. Природній – у звичайних для досліджуваного умовах (у формі уроку, гри). Зміни, які експериментатор вносить у ситуацію, для нього непомітні. Досліджуваний може не знати, що з ним проводять експеримент.

Одним з різновидів експерименту є формувальний, в результаті якого психолог не тільки вивчає психіку досліджуваного, але й сприяє формуванню в нього певних психічних властивостей.

Спостереження та експеримент належать до інформаційних методів, оскільки в їх результаті отримуються нові знання.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші