Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Причинне пояснення психіки у XVII ст.

У XVII ст. у поясненні психічних явищ переважав механістичний детермінізм. Розглянемо характерні погляди того часу на основні психологічні проблеми, а саме: природи психічного, сенсорно-асоціативних процесів, спонукальних сил поведінки, психофізична проблема (співвідношення психіки і дійсності).

Проблема природи психічного вирішувалась у працях багатьох вчених, найбільш видатними з яких були наступні:

V Інтроспективна концепція свідомості Рене Декарта (1596- 1650 pp.) – французького філософа, математика, викладена у працях "Пристрасті душі" (1649 р.), "Начала філософії" (1644 р.). В них тіло тлумачиться як автомат, система, що діє за законами механіки, а не під керівництвом душі. Вперше будує схему рефлексу на основі законів механіки. Сам термін "рефлекс" виник пізніше у працях Т. Вілліса – англійського невролога XVII ст. Основні ланки рефлексу, за Декартом: нервовий імпульс, що з'являється як підйом найбільш легких часток крові до мозку ("тваринні духи"). Від мозку імпульси відштовхується до м'язів, виникає рухова реакція. Причина – вплив зовнішніх предметів, які відкривають клапани у нервових трубках. Душа – особлива сутність із явищ свідомості – думок (cogito ergo sum – пізнаю, значить існую).

Проти поглядів Декарта виступив Г.Є. Шталь (1660-1734 pp) – німецький лікар, доводив, що всі органічні функції контролює відчуваюча Душа. Гліссен (1597-1677 pp.) – англійський лікар, відкрив незмінність об'єму м'яза при скороченні, тому імпульс неможливо пояснити законами механіки. Показав, що рух неорганічних тіл відрізняється від реакцій організму.

  • Джон Локк (1632-1704 pp.) – англійський філософ, стверджував, що психіка спрямована на ідеї, а не на зовнішні об'єкти.
  • • Спільне і відмінне у поглядах, на психіку філософів – англійського Т. Гоббса та голландського Б. Спінози – показано на наступній схемі.

Лейбніц Вільгельм Готфрід (1646-1716 pp.) – німецький філософ, математик, стверджував, що психіка відрізняється від свідомості. Свідомість обумовлена не фізіологічними, а несвідомими психічними актами. Своїми ідеями заклав початок психічного детермінізму.

На вирішення проблеми сенсорно-асоціативних процесів запропоновано причинну концепцію відчуттів (Декарт, Гоббс, Локк, Спіноза).

Відчуття є ефектом, що його викликає зовнішній предмет в організмі. Характерним для поглядів того часу є виділення первинних (щільність, форма, протяжність, рух) і вторинних властивостей (колір, звук, смак), використання поняття асоціації (пізніше цей термін запровадив Локк) для розкриття механізму більш складних реакцій (збереження досвіду, думки), незалежних від участі душі.

Втім, вищі психічні процеси (воля, творчість, уява, мовлення тощо) не отримали причинного пояснення.

Проблема спонукальних сил поведінки знайшла свою розробку у наступних досягненнях:

Т. Гоббс використовує поняття вибору як основи свободи волі;

Р. Декарт стверджує, що пристрасті походять від тіла, а вольові прагнення – від свідомості;

Б. Спіноза робить спробу систематизувати афекти (бажання, радість, печаль). Воля – не самостійна сила. Джерело активності – не у духовній субстанції, а у тілесній сфері, якій притаманне чуттєве прагнення (потяг, афект), що і є головним двигуном поведінки. Афективний стан організму похідний від взаємодії організму і середовища, але і сам впливає на цю взаємодію.

Розробка психофізичної проблеми (психіка і дійсність) знайшла своє вираження у наступних поглядах.

Р. Декарт уважає, що шишковидна залоза (епіфіз) в організмі людини є посередником між тілом і свідомістю. Вона не створює нових рухів, але впливає на їх перебіг.

Б. Спіноза стверджує, що і душа і тіло залежні від матерії, а не одне від другого. Вони підпорядковані однаковим матеріальним законам ("порядок ідей той же, що і порядок речей").

Нікола Мальбранш, В.Г. Лейбніц стверджують, що душа і тіло є незалежними субстанціями. Зміни в них відбуваються паралельно і за різними законами під впливом божественної сили (початок психофізичного паралелізму).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші