Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ОСОБИСТІСТЬ У ДІЯЛЬНОСТІ ТА СПІЛКУВАННІ

Поняття особистості у психології

План

  • 1. Співвідношення понять людина – індивід – індивідуальність – особистість
  • 2. Проблема визначення особистості
  • 3. Біологічне і соціальне в особистості
  • 4. Проблема активності особистості
  • 4.1. Джерело активності особистості
  • 4.2. Спрямованість особистості
  • 4.3. Мотиви і мотивація
  • 5. Структура особистості
  • 6. Самосвідомість особистості та її розвиток

Співвідношення понять людина – індивід – індивідуальність – особистість

Вивчення особистості допомагає окреслити підходи до з'ясування глибинних причин поведінки, що мають своїм джерелом взаємозв'язки суспільства і людини. Знання цих питань необхідне, щоб сприяти максимальному виявленню можливостей людини, її сил на користь суспільства. В психології можна зустріти близькі за значенням терміни "людина, індивід, індивідуальність, особистість, суб'єкт діяльності", які не завжди є синонімами. Кожен з них фіксує лише певний аспект у загальній сукупності психічних властивостей людини. Найширше поняття серед названих – людина, що позначає живу істоту, яка володіє мовленням, свідомістю, здатна створити знаряддя і користуватись ними у спільній праці. Це назва виду "homo sapiens" з системою ознак, що відрізняє людину від інших видів живих істот.

Індивід – окремий представник виду, якому властиві і загальні, і часткові, і неповторні якості; Загальні якості характеризують усіх людей без винятку, часткові – притаманні окремим групам людей (професійним, віковим, релігійним, національним тощо), неповторні якості унікальні і одиничні, які наявні тільки у певної людини.

Індивідуальність – сукупність особливостей, що відрізняють одну людину від інших. Цей термін відображає неповторні риси людини, серед яких є і біологічно визначені особливості організму, і соціально обумовлені риси характеру. Стосовно інших понять індивідуальність становить: 1) сторону особистості, що фіксує її унікальність, цінність для суспільства, її своєрідність; 2) вищий рівень розвитку індивіда, як особистості (Б.Г. Ананьев).

До особистісних властивостей з усього розмаїття рис людини відносять ті, які зумовлюють суспільну поведінку або діяльність. Це, в першу чергу, мотиви і задачі, які людина ставить, риси характеру, що зумовлюють вчинки; здібності, які забезпечують придатність людини до суспільно корисної праці. Слово особистість застосовується до людини лише з певного етапу її розвитку. Ознаки появи особистості: підпорядкування мотивів, вживання висловлення "я сам", довільна поведінка. З одного боку, індивідуальність – ширше поняття, ніж особистість, бо включає не тільки соціально, але й біологічно обумовлені властивості. А з іншого, – вужче, бо охоплює лише неповторні риси, в той час як особистість включає також часткові і загальні суспільно обумовлені властивості людини.

Іноді ми можемо назвати людину індивідом, але не особистістю. Це випадки, коли йдеться про новонародженого, про людину з глибокими розумовими розладами, про так званих "вовчих дітей" або "дітей-Мауглі". Відомі факти, коли діти виростали у вовчій зграї. Так, в індійських джунглях знайшли двох дівчат – Амалу і Камалу, приблизно двох і восьми років. їх поведінка більше нагадувала тваринну, ніж людську. Пересувались вони на чотирьох кінцівках, не вміли розмовляти, відтворювали звуки, схожі на вовчі. Спроби навчити їх суспільним формам поведінки були невдалими. Вони оволоділи приблизно десятьма словами. Коли за ними стежили, пересувались на двох кінцівках, а коли ні – повертались до звичного способу на чотирьох. Було зафіксовано кілька подібних випадків, сукупність яких і назвали "діти Мауглі" або "вовчі діти". Зрозуміло, що особистість у цих випадках є зовсім нерозвиненою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші