Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Проблема визначення особистості

Поняття особистості досліджується як у різних галузях психології, так і багатьма науками – такими, як філософія, педагогіка, історія тощо. У психології найбільше значення в дослідженнях особистості мають наступні галузі:

  • - диференційна психологія (вивчає індивідуальні психологічні особливості й відмінності між людьми, темперамент, характер, здібності);
  • - соціальна (досліджує суспільний статус і ролі особистості, міжособистісні взаємини);
  • - вікова психологія (вивчає розвиток особистості дитини);
  • - педагогічна психологія (вивчає формування особистості в процесі навчання та виховання).

Широта досліджень особистості призвела до того, що існує більше пятидесяти означень цього поняття. Незважаючи на певні відмінності у формулюваннях, всі вони підкреслюють суспільну зумовленість природи особистості, що і є її провідною ознакою.

Зокрема, у різних означеннях стверджується, що особистість – це:

  • - суспільний індивід, об'єкт і суб'єкт історичного процесу (Б.Г. Ананьев);
  • - спосіб буття людини у суспільстві, індивідуальна форма існування і розвитку соціальних зв'язків (Л.І. Анциферова);
  • - система властивостей, яку набуває індивід у предметній діяльності й спілкуванні, що характеризує його з боку включення у суспільні відносини (А.В. Петровський);
  • - соціальна властивість індивіда (Б.Ф. Ломов);
  • - особлива якість, яку набуває індивід у суспільстві (О.М. Леонтьєв).

Таким чином, поняття особистості фіксує соціально зумовлені якості людини, що виникають у суспільстві і потрібні для життя в ньому.

Біологічне і соціальне в особистості

Вказівка на те, що особистість формується в суспільстві, не означає, що вона прямий результат його впливів, а її поведінка цілком визначена соціальними умовами. Перебільшення ролі суспільства у формуванні особистості отримало назву соціологізаторського підходу. Наприклад, англійський філософ Дж. Локк (1632-1704) порівняв новонародженого із чистою дошкою (лат. tabula rasa), на якій суспільство записує все, що завгодно. Однак, зріла особистість вибірково ставиться до зовнішніх впливів, самостійно будує свій образ життя, визначає діяльність, якою займається. Соціально-психологічний образ життя – джерело розвитку особистості. Отже, суспільно-історичні умови епохи лише створюють можливості розвитку, а реалізує їх сама людина. Особистість є не тільки об'єктом впливів суспільства, але й суб'єктом власного розвитку. Вона здатна як отримувати від суспільства, так і робити свій внесок у його розвиток.

З іншого боку, невиправдано перебільшувати роль біологічних факторів розвитку особистості, що характерно для біологізаторського підходу. Неможливо уявити особистість як результат простого дозрівання біологічних задатків, або повну залежність поведінки людини від її біологічних властивостей. Прикладом дозрівання при відсутності виховання є "вовчі діти". Біологічні властивості створюють лише передумови, необхідні для розвитку особистості. Вплив генотипу на психічний розвиток обумовлений і опосередкований соціально (біологічні потреби особистості мають соціальний спосіб задоволення, вроджена зовнішність змінюється під впливом моди). Таким чином, особистість формується в процесі активної взаємодії з навколишнім, в діяльності та спілкуванні.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші