Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Узгодження властивостей темпераменту й вимог діяльності

Кожна діяльність висуває певні вимоги до динаміки психічних процесів її виконавця. Так, під час уроку вчитель повинен правильно розрахувати час і працювати у такому темпі, щоб виконати всі поставлені завдання. Виникає проблема узгодження особливостей темпераменту людини із оптимальною динамікою діяльності. У особистості є декілька шляхів вирішення цієї проблеми: вибрати відповідну професію або посаду, подолати недоліки темпераменту за допомогою мотивів, виробити індивідуальний стиль діяльності.

При виборі професії важливо враховувати особливості свого темпераменту. Так, меланхоліку важко працювати диспетчером, де потрібна швидка реакція на непередбачувані, а часто й аварійні обставини. Дослідженнями з'ясовано, що вимогам до динаміки професійної діяльності педагога найбільше відповідають властивості сангвініка. Однак при вступі у педагогічний вуз цей фактор не є вирішальним. Серед вступників просто може не виявитись потрібної кількості сангвініків. Тому цей шлях не підходить для відбору у масові професії.

Можна скористатись шляхом індивідуалізації вимог у межах обраної професії або діяльності. Кожен спеціаліст може працювати на різних посадах. Люди з освітою інженера мають право працювати і конструктором, і організатором виробництва, і диспетчером. Учитель підбирає педагогічні впливи: строга оцінка більш ефективна для сангвініка, а заохочення, схвалення – для меланхоліка.

Подолання негативних проявів темпераменту відбувається також під впливом мотивів. При наявності бажання людина працює швидше і вправніше, що може певною мірою компенсувати відставання у темпі роботи, пов'язане з темпераментом. Наприклад, на цікавому уроці холерику легше дотримуватись дисципліни.

Формування індивідуального стилю діяльності є основним і універсальним механізмом пристосування темпераменту до діяльності. Однакові вимоги діяльності можна реалізувати різними прийомами. Індивідуальний стиль діяльності – це система прийомів і способів дій, характерна для даної людини й доцільна для досягнення успішного результату. Так, успіх письмової роботи в учня-меланхоліка забезпечуються інакше, ніж у сангвініка. Меланхолік багато часу витрачає на чернетки, на перевірку, менше контролює сам процес написання. Сангвінік чернетки пише рідко, менше часу витрачає на перевірку, але контролює безпосередній процес написання.

У слабо встигаючих учнів виявляється залежність їх успіху від типу темпераменту, а у відмінників такої залежності немає. Чим пояснити це протиріччя? Хорошим учням вдалося виробити індивідуальний стиль навчальної діяльності, в якому послаблені несприятливі особливості темпераменту. Наприклад, невисока зосередженість компенсується посиленим контролем і перевіркою, повільний темп розумової роботи – тривалим підготовчим етапом. Швидка втомлюваність – частими паузами для відпочинку. У слабо встигаючих учнів індивідуальний стиль діяльності вироблений недостатньо, і недоліки темпераменту (особливо у меланхоліка й холерика) не компенсуються.

Педагогічні прийоми не можуть бути орієнтовані переважно на учнів із сильним типом темпераменту, яких більше. Педагог повинен спрямовувати зусилля на вдосконалення індивідуального стилю діяльності кожного учня. Тоді успішність не буде залежати від типу темпераменту. Ось чому немає "хороших" і "поганих" властивостей темпераменту. Не існує темпераменту здібного до навчання, але у кожного учня є свій шлях оволодіння знаннями, формувати який учитель і покликаний.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші