Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характер

План

  • 1. Поняття про характер особистості
  • 2. Структура характеру
  • 3. Динамічні властивості характеру
  • 4. Типологія характерів
  • 5. Темперамент, характер та виховання

Поняття про характер особистості

Під характером у психологи розуміють сукупність індивідуально-своєрідних психічних властивостей, які виявляються у типових для даної особистості способах діяльності при типових обставинах й визначаються ставленням особистості до цих обставин.

Загальновідомо, що характер людини не так просто розпізнати. Він розкривається, насамперед, у діях та вчинках особистості. Це зовнішня сторона характеру. Але чому в однакових обставинах, керуючись одними цілями, різні люди схильні до різних способів дій? На уроці вчитель спостерігає учнів, які сумлінно виконують завдання, дисципліновані, а поряд з ними таких, що не мають бажання працювати, постійно відволікаються, не реагують на зауваження. Таку різну поведінку зумовлює внутрішня сторона характеру – ставлення, у наведеному прикладі до навчання. Ставлення особистості визначають: 1) своєрідність емоційних переживань ситуації; 2) спосіб дії в ситуації. Таким чином, характер має спонукальну силу.

Характер забезпечує відносну стабільність особистості, її певну незалежність від різних ситуацій, наступність та логіку в її поведінці. Іноді риса характеру викликає поведінку, яку сама особистість засуджує (впертість, лінь, гордість), але перебудувати яку людині не вдається, бо вона звикла так робити. У таких випадках кажуть, що людина повинна перебороти свій характер, подолати звичний стереотип дій. Риси характеру можуть заважати людині, якщо вони спонукають її діяти проти вимог ситуації. Наприклад, у нових і незвичних ситуаціях людина замість того, щоб перебудуватись, діє як звикла. Якщо ж властивості характеру відповідають вимогам ситуації, то вони виконують активізуючу роль, допомагають у діяльності.

Найкраще характер розкривається у подоланні перешкод (сказати правду, якщо навіть будеш покараним; допомогти товаришу, навіть якщо це шкодить тобі). Активність характеру виявляється у силі подолання труднощів. Такі риси характеру називають вольовими.

Структура характеру

Структура характеру – не просто сукупність його властивостей, а їх цілісна організація. Так, за однією рисою характеру передбачаємо пов'язані з нею інші. Скромна людина, як правило, чесна, ввічлива, доброзичлива. Найбільш тісно пов'язані між собою властивості характеру утворюють симптомокомплекси, або фактори. Кожен симптомокомплекс зумовлений певним ставленням особистості до окремої сторони дійсності. Виділяють чотири групи ставлень до дійсності:

  • 1) до суспільства та до окремих людей (доброзичливість, вимогливість. увічливість, чесність);
  • 2) до праці (відповідальність, працелюбність, старанність);
  • 3) до речей (бережливість, акуратність);
  • 4) до самого себе (самолюбство, зухвалість, честолюбство, гордість).

Ставлення людини до різних сторін дійсності взаємопов'язані. Ставлення до праці залежить і від ставлення до суспільства; ставлення до інших зумовлене і ставленням до себе. Більшість рис характеру залежить не від одного ставлення, а від їх системи. Можна говорити лише про переважну обумовленість певної риси одним окремим ставленням. У свою чергу, симптомокомплекси також не ізольовані. Це приводить до висновку, що характер є цілісним утворенням (див. рис. 3).

Структура характеру

Рис. 3. Структура характеру

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші