Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Здібності

План

 • 1. Поняття про здібності та обдарованість
 • 2. Види здібностей
 • 3. Фізіологічні основи й вимірювання здібностей
 • 4. Фактори розвитку здібностей

Поняття про здібності та обдарованість

Здібності людини розкривають її можливості в тій чи іншій діяльності. За всіх інших однакових умов (підготовленість, знання, навички, вміння) здібна людина отримує кращі результати порівняно з менш здібною. Кожна діяльність висуває складні вимоги до виконавця, який повинен володіти певною системою відповідних властивостей. Наявність такої системи, її повнота, міра розвитку її якостей обумовлює успішність діяльності. Успіх залежить також і від досвіду: знань, умінь, навичок. Про одного з відмінників учитель може сказати, що він здібний учень, а про іншого, що здібності його незначні. Педагоги знають немало здібних учнів і серед погано встигаючих. Таким чином, здібності полягають не в самих знаннях, уміннях та навичках, а в тому, наскільки швидко й легко людина оволодіває ними при наявності позитивної мотивації.

Здібності – це система властивостей особистості, що відповідає вимогам діяльності та забезпечує високі досягнення в ній. Одні з цих властивостей є провідними, а інші – другорядними. Це залежить від конкретної діяльності. Так, провідною властивістю педагога є здатність проектувати майбутнє кожного школяра у поєднанні з педагогічною винахідливістю, гуманністю, тактом; допоміжні – артистичні, ораторські дані.

Високу міру виявлення здібностей називають обдарованістю, що є кількісною характеристикою здібностей. Сукупність здібностей, які зумовлюють особливо успішну діяльність людині в одній чи кількох сферах, які вирізняють її серед інших людей, що виконують ту ж діяльність у тих же умовах, називають обдарованістю. Н.С. Лейтес та В.О. Крутецький виявили систему психологічних ознак обдарованості дитини, які об'єднуються у три блоки:

 • 1) уважність, зібраність, готовність до напруженої роботи;
 • 2) потреба в праці та працьовитість;
 • 3) швидкість мислительних процесів, висока продуктивність розумової діяльності на основі високого рівня володіння операціями мислення.

Високий рівень здібностей людини до певної діяльності, який виявляється в оригінальності та новизні підходу, супроводжується досягненнями найбільш високих результатів у цій сфері, називають талантом. Талант відрізняється від обдарованості наявністю вагомих, яскраво індивідуальних результатів діяльності. Обдарованість розуміється більше як можливість майбутніх досягнень. Талант – це створення нового в межах вже існуючих шляхів і напрямів людського досвіду: науки, техніки, мистецтва.

Геніальність – найвищий рівень здібностей, відкриття нових напрямків, шляхів в галузі наукових досліджень, техніки, мистецтва. Наприклад, до кінця XIX ст. всі геометричні відкриття робились у межах евклідової геометрії талановитими вченими. Геній російського математика МЛ. Лобачевського (1792-1856) виявився у парадоксальних запереченнях постулатів Евкліда і у відкритті нового напряму ,- неевклідової геометрії.

Т. Рібо запропонував вирізняти типи геніїв:

 • 1) з однаково сильними розумом і волею (Македонський, Кромвель, Наполеон);
 • 2) генії розуму, підкорювачі матерії (Пастер, Гельмгольц, Рентген);
 • 3) генії думки (філософи, мислителі);
 • 4) поети, артисти (не впливають на явища дійсності). Т. Манн назвав чотири генії поезії: Гомера, ПІекспіра, Гете, Пушкіна.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші