Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Загальна психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види здібностей

Виділяють види здібностей за їх спрямованістю або спеціалізацією.

Загальні здібності охоплюють властивості особистості, які відповідають вимогам багатьох видів діяльності. Поділяються на типи художника, мислителя, середнього (за І.П. Павловим). Художні здібності передбачають яскравість образів, вразливість, емоційність, естетичний смак, почуття гармонії. Розумові здібності полягають у вміннях оперувати абстрактним матеріалом, у володінні мислительними операціями, мовленням, мистецтвом міркувати. Середній тип означає однаковий розвиток і художніх, і розумових здібностей.

Спеціальні здібності відповідають вимогам окремої діяльності (літературні, наукові, педагогічні). Структура спеціальних здібностей складається з тих властивостей особистості, які безпосередньо впливають на успіх певної діяльності. Наприклад, В.О. Крутецький виявив таку структуру математичних здібностей: швидке й широке узагальнення математичного матеріалу; швидке згортання, скорочення, економність процесу міркування при розв'язуванні математичних задач; швидке переключення з прямого на зворотній хід думки при розв'язанні завдань;

математична пам'ять на математичні співвідношення, схеми доведень, способи розв'язання;

математична спрямованість – прагнення всі явища пояснити через поняття математики.

Ці види здібностей пов'язані між собою: людина з розвиненими загальними здібностями має сприятливі умови для розвитку спеціальних. Загальні здібності становлять основу розвитку гармонійної особистості. Спеціальні – професіонала.

Для шкільної освіти важливо визначити мету: кого вона виховує насамперед – особистість чи професіонала? Недооцінка спеціальних здібностей може призвести до поверховості у розвитку особистості, коли вона про все знає, але неглибоко, все вміє, але недосконало. Натомість, при недооцінці значення розвитку загальних здібностей формується людина, подібна до машини, пристрою з вузькими визначеними функціями. В неї відсутні широкі інтереси, виникають труднощі у порозумінні з людьми інших спеціальностей, знижується професійна мобільність – готовність до оволодіння новими спеціальностями тощо. Як говорив Козьма Прутков, спеціаліст нагадує флюс – розвиток його однобічний. Не можна розвивати лише спеціальні здібності в підготовці людини до певної професії. їх слід поєднувати з формуванням загальних.

За рівнем розвитку виокремлюють репродуктивні та творчі здібності. Репродуктивні виявляються в успішності оволодіння знаннями, навичками, вміннями; творчі – у здатності до винайдення нового, оригінального, до наукових відкриттів. Між ними існує тісний зв'язок. Нові відкриття людина робить спираючись на свої знання, минулий досвід. Людина, яка володіє репродуктивними здібностями, не обов'язково має і творчі та навпаки. Відомі феномени вундеркіндів – дітей, що дуже швидко засвоюють шкільну програму, раніше на 3-5 років від своїх ровесників закінчують школу, навчаються в університеті. Здавалось би, всі вони в майбутньому повинні стати блискучими вченими, зробити унікальні відкриття. Однак, це буває далеко не завжди. Порівняймо ці випадки з долею М.В. Ломоносова, який почав навчатися пізніше від своїх заможних ровесників. І. Крилов написав першу байку у 40 років.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші